Slovenská zvláštnosť. Debata v médiách o výbere eurokomisára prebieha dosť povrchne. Vytvára sa dojem, akoby existovali dvaja viac-menej rovnocenní kandidáti, pričom každý má svoje prednosti. Situácia je z odborného hľadiska omnoho jednoznačnejšia. Je ..
Manažér alebo politik? Ivan Štefanec a Ján Figeľ. FOTO - TASR
Slovenská zvláštnosť
Debata v médiách o výbere eurokomisára prebieha dosť povrchne. Vytvára sa dojem, akoby existovali dvaja viac-menej rovnocenní kandidáti, pričom každý má svoje prednosti. Situácia je z odborného hľadiska omnoho jednoznačnejšia. Je potrebné sa len pozrieť na požiadavky a kritériá kladené na prácu komisára.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Pokiaľ ide o politické požiadavky, mal by mať meno v európskej politike a dobré vzťahy s európskymi politikmi. Je dobré, ak je známy v Európskej komisii. Mal by mať schopnosť diplomaticky podporiť slovenské záujmy, ale ako predstaviteľ nadnárodnej inštitúcie musí mať zároveň schopnosť zastupovať záujmy európskej politiky. Pokiaľ ide o odborné kritériá, mal by poznať fungovanie slovenskej a európskej administratívy. Vo vzťahu ku Slovensku by mal poznať štruktúru a kompetencie rezortov, mať podporu politických predstaviteľov bez ohľadu na stranícku príslušnosť, dôveru mimovládnych, akademických a obchodných organizácií a cirkví a dôveru verejnosti. Mal by poznať okruhy pôsobnosti Európskej únie napr. cez negociačné kapitoly a mať prehľad o domácich odborníkoch, ktorí ich reprezentujú. Mal by mať skúsenosti z integračného procesu, poznať administratívne štruktúry pre riadenie eurofondov, mal by poznať naše zastupiteľské orgány v Bruseli a kompetencie jednotlivých aktérov.