Každé meno v sebe ukrýva príbeh a často prezrádza oveľa viac, ako by si jeho nositeľ želal. Ľuďom dlho stačilo jediné pomenovanie, pretože sa v malých komunitách ľahko rozpoznali. No v stredovekých mestských osídleniach od deviateho storočia potrebovali priezviská. V dnešnom preľudnenom svete už aj tie prestávajú stačiť. Len v Nemecku žije vyše 324 000 Müllerov.
Mnohým rodné mená priniesli množstvo výhod, napríklad, keď sa celkom náhodou volali ako niektorý upotený politik minulého režimu: „Viete, ako sa ja volám?" pýtali sa šťastní menovci výhražne. Dotyčný úradník to už radšej ani vedieť nechcel. V detstve som počúval historky o domnelých vnukoch ministrov a neteriach tajomníkov.
Mnohí vlastné meno naplno využijú vo svoj prospech alebo sa ho, naopak, radšej rýchlo zbavia, kým nie je neskoro. Issur Danilovič Demskij, Rus narodený v Amerike. Keď po maturite nastúpil ako začínajúci herec, premýšľal, aké meno by v USA znamenalo úspech. Najprv sa plánoval nazvať Norman Dems, no priatelia mu radili niečo autentickejšie, napríklad Kirk Douglas. Po zvyšok života potom musel mlčky strpieť ohováranie, že ako naturalizovanému Škótovi sa mu až podozrivo rýchlo podarilo presadiť v Hollywoode.
A kto sú, preboha, Thomas Mapother, Declan Patrick McManus a Camille Javalová? Žeby Tom Cruise, Elvis Costello a Brigitte Bardotová?
Kedysi ovplyvňovali popularitu určitých mien najmä romány. William Thackeray v devätnástom storočí dojímal čitateľky tak, že ľudia svoje dcérky masovo pomenúvali Ethel podľa hrdinky z autorovej rodinnej kroniky Newcomovci. Niektorí spisovatelia potrebovali pre špecifické charaktery nové mená, a tak Jonathan Swift vymyslel Vanessu, William Shakespeare Mirandu a Sir Walter Scott zasa Cedrica. Aj v Československu popularita notorického, až neznesiteľne roztomilého gýča Odviate vetrom rozmnožila Scarlett.
Teraz sa rozmáha móda pomenovať novorodencov podľa telenoviel. Nedávne výskumy ukázali, že najviac menovcov argentínskych pseudohrdinov je medzi rómskymi deťmi. V uplynulých rokoch na našom území pribudlo dvadsaťosem Diegov, trinásť Rosalínd a osem dievčat sa volá Paloma. Vyskytli sa aj Mária de la Mercedes a Sergio Costa. Lenže ako je v tunajších končinách zvykom, práca zostala len polovičatá, pretože priezviská sú rovnaké ako predtým: Esmeralda je Lakatošová, Rosalinda Rigová alebo Sergio Costa Vajda.
Podľa štandardov Európskej únie nie je možné dávať novorodencom vulgárne a hanlivé mená. Rodičia si zákaz kompenzujú o to častejším používaním týchto slov pri komunikácii s potomkami.