Západné firmy majú know-how a peniaze, vietnamskí či indickí programátori sú zasa vzdelaní a lacní. Získajú vraj všetci.
ILUSTRAČNÉ FOTO - TASR/AP
S veľkou dôkladnosťou sa pustil do práce. Pri každom strieknutí sa všetko pokrylo hmlou. Opýtal som sa, či jeho procedúra skutočne zaberie. Muž sa upokojujúco zaškľabil a povedal: "Žiadny strach, pane. Toto je veľmi silná látka. V USA je úplne zakázaná." Vysúkal som sa z miestnosti, zatiaľ čo on natiahol do striekačky ďalšiu dávku.
Na tento incident som si spomenul pri jednej svojej prednáške o globálnych pracovných štandardoch, ktorá sa konala v Helsinkách. V závere prednášky som s publikom živo debatoval o vývoji celosvetových štandardov pre pracovné trhy. Globalizovaný svet, v ktorom tovar, kapitál i znečistenie životného prostredia prúdia z jednej krajiny do druhej, bude nevyhnutne potrebovať spoločné normy a zákony. Ako však dokladá odpoveď môjho agenta-traviča, čo je pre jedného človeka jedom, môže byť pre druhého istotou. Spoločné štandardy v takom nerovnom svete, ako je ten náš, bezpochyby vyvolajú mnoho sporných otázok.