SME

Už neviete, kto postavil pražské metro?

Než sme sa dohodli, kedy sa tento telefonický rozhovor uskutoční, telefonovali sme si aspoň päťkrát.


Milena Hübschmannová (1933, Praha), indologička a romistka, prekladateľka. V roku 1956 promovala na Filologickej fakulte Karlovej Univerzity v obore hindčina, urdčina, bengálčina. V rokoch 1956-67 pracovala v Československom rozhlase, potom v Orientálnom ústave a neskôr v Ústave pre filozofiu a sociológiu ČSAV, od roku 1982 v Jazykovej škole pre výučbu rómčiny a hindčiny. Od 1991 vyučuje rómčinu v rámci Indologického ústavu Filozofickej fakulty KU. Vydala Romské pohádky (1973), Dobré slovo jako chleba (1985), Základy romštiny (1973), je spoluautorkou Romsko-českého a česko-romského malého kapesního slovníku (1991). V roku 1989 spoluzakladala Rómsku občiansku iniciatívu, v roku 1994 sa stala vedúcou redaktorkou časopisu Romano džaniben. Je autorkou mnohých prekladov z pandžábčiny, rómčiny a urdčiny.



FOTO - ROMANO HANGOS, RÓMSKY TÝŽDENNÍK V ČR



Než sme sa dohodli, kedy sa tento telefonický rozhovor uskutoční, telefonovali sme si aspoň päťkrát. MILENA HÜBSCHMANNOVÁ prosila, aby sme to odložili, lebo je hrozne preťažená, so všetkým mešká. Nakoniec predsa len súhlasila. V slúchadle bolo počuť: "Nedá sa nič robiť, prepáčte, urobíme to potom," lenže, našťastie, to nebolo do telefónu.

Ako vznikla všeobecne rozšírená predstava, že Rómovia nechcú pracovať?

"To je hrozne komplikované. Rómovia sú na Slovensku asi od pätnásteho storočia, ale v tej spoločnosti mali svoje miesto, hoci to, samozrejme, bola statusová spoločnosť. Boli v nej oveľa integrovanejší, pretože boli potrební ako korytári, kováči. Alebo také nepálené tehly - kto iný robil nepálené tehly? A na východnom Slovensku nikto iný na svadbách nehrával, len Rómovia. Niečo také ako živá rómska hudba malo vtedy oveľa väčší význam než dnes, keď majú všetci televízor."

Čo sa stalo? Kedy Rómovia toto svoje miesto stratili?

"S technologickým pokrokom upadlo rómske kováčstvo, takže sa uchytili len tí naozaj naj, najlepší. Rómski kováči mali kedysi aj gadžovských, bielych učňov. K obrovskému zvratu došlo za komunizmu, keď už naraz nemohli byť remeselníci. To, čo vedeli robiť, by boli mohli robiť len ako súkromníci, a to sa už nedalo. A pokiaľ šlo o hudbu - začali sa iné formy zábavy. Uplatnenie pre tradičné remeslá a služby sa skončilo."

Nebol akýmsi zvratom aj zákaz kočovať z roku 1921?

"To vôbec nie. Samozrejme, že to bol diskriminačný zákon, ale týkal sa jedného jediného rómskeho subetnika, veľmi maličkej časti Rómov, ktorí žili izolovanejšie od väčšiny než ostatní. Ale podstatné to nebolo. V Kanade, v Poľsku, v Rusku je tá skupina omnoho početnejšia než u nás."

Takto sa to zlomilo až za komunizmu?

"Áno. Rómovia boli ešte za Slovenského štátu integrovanou časťou spoločnosti. Dôkazom toho pre mňa bolo, že ich nacisti nevyvraždili. U nás to bolo inak, nakoniec, Slovensko nebolo priamo pod správou Nemcov."

Neboli slovenskí židia ešte väčšmi integrovaní do slovenskej spoločnosti?

"Pravdaže, ale Rómovia boli skupinou, z ktorej, keby ich zlikvidovali, nemohol štát nijako profitovať. A tak aj napriek pracovným táborom a diskriminácii to nebola diskriminácia, a napokon, miestne autority ich ako-tak ochránili."

Dá sa povedať, že vlastne až komunizmus zničil rómsky spôsob života?

"Myslím si, že áno. Nútil ich k pevnej pracovnej dobe, ktorú nikdy predtým nepoznali. Hudobníci predtým hrávali po večeroch, kováči boli svojimi pánmi. Vtedy dostávali odmenu v naturáliách, teraz im dali zo dňa na deň peniaze, a oni s nimi nevedeli hospodáriť."

Tak vznikla schéma, že Rómovia nechcú pracovať?

"Zrejme. Je to nezmysel. Vtedy som bývala v Rakúsoch, v osade pri Kežmarku, a každý druhý týždeň všetci zdraví chlapi odtiaľ odchádzali do Čiech, do Prahy, do Plzne. Nakoniec, ekonomicky - etnicky a kultúrne to, samozrejme, bola krutá, zverská asimilácia - sa Rómovia z veľkej časti asimilovali. Veď kto vykopal tunely pre pražské metro? Rómovia z východného Slovenska, ktorí sem dochádzali na týždňovky! A oni kopali naozaj tých dvanásť-štrnásť hodín. Bývala som na sídlisku, na Zbořilove, vtedy sa ešte len stavalo a chodievala som v noci oknom na robotnícku ubikáciu."

Prečo?

"Celé štyri poschodia boli plné rómskych robotníkov, ja som si pripadala ako v Indii. A celé noci sa tu rozprávali. Nahrávala som ich."

O čom boli tie rozprávky?

"Boli prekrásne. Dlhé, niekoľkohodinové. Hrdinské báje, väčšinou."

Nie je dnes v Čechách panika z invázie Rómov?

"Česi niekedy hovoria, ako sa im sem Rómovia natlačili. Ale to vôbec nie je pravda, veď oni ich sem pritiahli, do prázdnych domov po tisícoch odsunutých Nemcov. Invázia Rómov? Z toho mi je zle, keď to počujem. Ľudia jednoducho chcú žiť. Keby som sa tu neuživila, idem inde. Neodchádzali predsa takto do cudziny za socializmu aj Česi? Aj moji bratia, napríklad. Aj ja som o tom uvažovala."

Prečo ste sa rozhodli zostať?

"Kvôli svojim rómskym kamarátom, myslím."

Pred týždňom významný slovenský reformátor na tomto mieste hovoril, že Rómom vyčítal, že svoje požiadavky neartikulovali, že rabovanie nie je artikulácia požiadaviek. Zdá sa vám, že je?

"Neartikulovali svoje požiadavky? Ja mám skôr pocit, že ukázali dosť jasne, čo chcú. Iste, rabovanie je zlé. Vláda im hovorí, že majú pracovať. Veď tí ľudia vo svojej absolútnej väčšine práve zúfalo chcú pracovať. Tu sa ukázalo predovšetkým to, že Rómovia sú v príšernej situácii, ktorá ich do toho ženie, a že tú situáciu si nezavinili sami."

Kto ju zavinil?

"Nemôžem si pomôcť: štát."

Nie úžera?

"To je výhovorka."

Chcete povedať, že úžerníctvo neexistuje?

"Existuje, samozrejme, a je to zlá vec. Do istej miery úžerníctvo v rómskych komunitách vždy existovalo, lenže v tej hrozivejšej podobe je to fenomén posledných štrnástich-pätnástich rokov, výsledok zlej sociálnej politiky. S úžerníctvom predsa všetci v istom zmysle žijeme. Kto vám dá úver v banke zadarmo? Keď skrachuje poisťovňa a dôchodcovia prídu o všetky úspory, nie je to horšie než úžera?"

Dnešní slovenskí reformátori však tvrdia, že ten odpor Rómov je tu preto, lebo sa doposiaľ u nás ešte nikto neodhodlal ku skutočnému kroku, ktorý by viedol k tomu, že vytrhne Rómov z ich pasívnej situácie, z trpného čakania na dávky. Tvrdia, že inak ako takto to nejde. Neveríte tomu?

"Mne z toho behá mráz po chrbte. No, fakt je, že Rómov zmobilizovali, to musím uznať. Že si museli uvedomiť, že niečo musia robiť. Ale to naozaj nešlo inak?"

Vraj nie. Akú radu by ste im dali?

"Viete, ja mám lingvistické vzdelanie, nevyznám sa v hospodárstve a štátnej správe. Nemám žiadny recept na nezamestnanosť, ale môžem vám povedať, čo považujem za podstatné. Slovensko podpísalo Chartu menšinových jazykov, máte asi 54 obcí, kde je viac než dvadsať percent Rómov. A podľa charty, ktorú ste podpísali, by tam všade mali byť dvojjazyčné nápisy. Podľa toho, čo Slovensko samo podpísalo, by sa na školách malo učiť po rómsky. Nielenže sa to nerobí, ale keď som napríklad bola minulý rok so študentmi v Bystranoch, boli sme v škole a tam učitelia deťom hovoria: Nie aby ste tu hovorili cigánsky, tu ste v škole. Robia presne to, čo sa robilo za komunizmu."

Do akej miery to súvisí s nezamestnanosťou?

"Súvisí to so zúfalým pocitom menejcennosti Rómov. A tá súvisí s nezamestnanosťou."

Myslíte si, že v Čechách je napríklad spoločenské vedomie voči Rómom dnes už ďalej než na Slovensku?

"Trošku áno. Mladá Rómka, ktorú nevzali do práce, do školskej kuchyne, pretože bola Rómka, sa minulý rok obrátila na súd a vyhrala spor. To je dôležité."

Hovorili ste, že ste neemigrovali kvôli Rómom. Čo vás k nim tak pútalo?

"Neviem. Bolo mi s nimi dobre."

Žili ste v rómskej osade pri Kežmarku, mali ste tam škôlku. Aké to bolo?

"Bolo to najkrajšie obdobie môjho života."

Nič vám tam neprekážalo?

"Myslíte špinu? Áno, zvonku je to tak. O tom som veľakrát písala. Kto vojde do chatrče, vidí, ako je vnútri takmer všade dokonale čisto."

Prečo vám s nimi bolo dobre?

"Hovorila som vám, presne neviem. Po rokoch som sa do tej osady vrátila so študentmi a jeden môj známy, starší Róm, ochrnul, veľmi chcel hovoriť, ale nemohol. No veľmi chcel. A moje študentky sa v januári vrátili a on sa naučil po troch týždňoch s nimi vysloviť štyridsaťosem slov. To je skoro zázrak. Lenže - celá rodina ho to učila, všetci sa učili hovoriť s ním."

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C29AB na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Komentáre

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  7. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 706
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 16 683
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 538
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 825
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 014
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 010
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 663
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 6 192
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Richard Raši.

Čo môžu naozaj zmeniť nové pravidlá pre štátne nákupy


Ak chce Pellegrini naozaj to najlepšie pre Slovensko...


Ilustračné foto.

Ad: Slovenská minimálna mzda kráča gréckou cestou.


Veľká súdna sieň Medzinárodného súdneho dvora v Haagu.

Harabinove výroky nie sú pravdivé.


Vladimír Balek
  1. Michal Drotován: Peter Pellegrini ako zástupca bežného občana? Naozaj?
  2. Ján Škerko: Rozhovor ministra vnútra s hľadaným extrémistom
  3. Ján Šeďo: Z pohľadu mysliaceho človeka vládnu šmejdi a vzťahoví analfabeti.
  4. Miroslav Ferkl: Kampaň či agresia
  5. Juraj Kumičák: Kolaborant
  6. Marek Strapko: Pellegrini svojimi pytačkami ohrozuje suverenitu Slovenska
  7. Peter Homola: Nájdený papyrus v slovenčine!
  8. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami - Sabinov
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 45 786
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 541
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 387
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 11 023
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 379
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 351
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 151
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 429
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťZatvoriť reklamu