ILUSTRAČNÉ FOTO - TASR/EPA/EC
Vyhliadky na prijatie do Európskej únie znamenali pre štáty v strednej a východnej Európe silnú motiváciu pre usilovanie sa o fiškálnu stabilitu - išlo o dianie do istej miery podobné k tomu, čo sa odohrávalo v západnej Európe v čase, keď bolo zavedené euro.
V obidvoch prípadoch krajiny po prvých pokrokoch prejavili zreteľné známky politickej "únavy": v eurozóne sa zrútil Pakt stability, naprieč strednou a východnou Európou začali rásť rozpočtové deficity.
V Českej republike sa vlani rozpočtový deficit vyšplhal na 13 percent HDP, čo predstavuje trojnásobný nárast od roku 1999. Aj keď to zahŕňalo jednorazový výdavok za bankovú reštrukturalizáciu, tento rok sa deficit vyšplhá na vyše 6 percent HDP. V Poľsku sa schodok taktiež blíži k 6 percentám HDP, pričom v roku 2001 dosahoval 2,9 percenta. V Maďarsku sa deficit rozpočtu znovu rozširuje potom, čo bol v roku 2001 obmedzený na 4 percentá HDP. Taktiež Malta hospodári so schodkom blížiacim sa k 10 percentám HDP, ktorý od roku 2001 vzrástol o štyri percentné body. Zdá sa, že len pobaltské krajiny sú schopné udržať si zdravú finančnú politiku.