Vtedy sme totiž boli v postavení vzornej kandidátskej krajiny a nikto si netrúfal narušiť jej imidž nejakým európsky neprijateľným protimenšinovým postojom. Za taký postoj, ktorý znamenal popretie práva už raz u nás nadobudnutého menšinovou reprezentáciou, by nás vtedy boli európske inštitúcie riadne vzali na paškál. Dnes sme však už za vodou, preverujú sa iní (napríklad Turecko) a náš parlament dúfa, že mu to v Európe hladko prejde.
Ani súčasný prezident SR si vtedy ešte nedovolil zaútočiť na SMK ako na extrémnu nacionalistickú stranu a na jej vládnych predstaviteľov ako na exponentov cudzej mocnosti , ktorí pre ňu vlastizradne pracujú. Na také obvinenia si netrúfal ani Mečiar, a to je už čo povedať! Nuž čo, sme za vodou, a aj Gašparovič už môže slobodne prejaviť svoje fóbie bez toho, aby musel brať ohľad na naše európske začlenenie.
Rád a s chuťou sa pridáva aj premiér. Jeho "spravodlivé" rozhorčenie nad hlasovaním poslancov SMK vo veci tzv. environmentálneho fondu nepozná hraníc. Akoby Maďari boli z koalície prví či jediní, čo využili hlasy opozície na presadenie agendy, ktorá je im vlastná. Neuspokojí ho ani ústretový krok SMK na vykrytie tohto fondu z vlastného rezortu. A pritom bez protestu prijíma sústavné obštrukčné kroky predstaviteľov rovnako koaličnej KDH proti oficiálnej vládnej politike voči únii.
KDH a SDKÚ koketujú s myšlienkou budovania nových, čisto slovenských koalícií pre budúce regionálne a možno už aj parlamentné voľby. Už to registruje aj zahraničie. "Katolícko-fundamentalistická pravica stavia na "slovenskej koalícii" všetkých nemaďarských strán. Tieto procesy chce kontrolovať SDKÚ, preto premiér začal dialóg s Mečiarom." (Süddeutsche Zeitung 28. 10.)
Akože ináč, v tomto ohľade nechce zostať pozadu ani opozícia. Dáva dohromady svoju slovensko-protimaďarskú koalíciu (HZDS-Smer) pre najbližšie regionálne voľby, pretože by rada prevalcovala Maďarov aj na ich domácom ihrisku v južných regiónoch. Práve z Mečiarových úst znie veľmi farizejsky argumentácia o tom, že predsa Maďari boli prví, čo sa začali politicky zoskupovať na etnickom princípe. Veď to bol práve on, čo ich k tomu donútil svojím volebným zákonom. A ak tento argument prijíma dokonca aj slovenská časť vládnej koalície, znie to rovnako falošne, lebo Mečiarov volebný zákon odmietla zmeniť. Mimochodom, SDK ( Slovenská demokratická koalícia) vznikla skôr ako SMK (Strana maďarskej koalície). A na etnickom princípe nepretrvávajú iba Maďari, ale aj všetky ostatné slovenské strany. Opozícia sa iba chystá dať tomuto skutkovému stavu korunu.