Po neúspechu referenda o dvojakom občianstve nastal pre mnohých menšinových Maďarov koniec sveta. V Sedmohradsku sa chystali páliť maďarskú zástavu, inde ju iba odstránili z menšinových inštitúcií (dlhé roky bojovali za to, aby ju tam mohli mať). V jednej obľúbenej kaviarni vyvesili ceduľu, že občanov materskej krajiny neobslúžia, iní chcú vrátiť maďarské preukazy.
Zo Slovenska správy o podobných trucpodnikoch nemáme, tunajšie maďarskojazyčné médiá však pocity urazenosti a zrady s veľkým nasadením šíria tiež. Spolu s politikmi hovoria o kríze maďarsko-maďarských vzťahov: dôvera medzi Maďarmi z oboch strán Dunaja vraj utrpela ranu a nikdy už nebude tým, čím bývala.
Nejaká kríza tu očividne je, nezačala sa však referendom. Nejde totiž ani tak o krízu vzťahov medzi Maďarmi z oboch strán hraníc, ale o krízu domácej maďarskej politiky a krízu menšinových komunít. Obe spolu súvisia, problémy z Maďarska sú totiž úspešne exportované aj do susedných krajín, obe sa však odohrávajú osobitne.
Maďarská politika je v kríze preto, lebo tam už viac ako tri roky nepretržite prebieha volebná kampaň populistickej národniarskej opozície, do ktorej sa občas nadšene zapoja aj vládne strany (a niektorí menšinoví politici). Táto kampaň bude ešte najmenej rok a pol pokračovať, a čo viac, bude gradovať. Z toho by sa zbláznila aj jedna z takzvaných vyspelých západných demokracií, nie ešte nejaký stredoeurópsky postkomunistický pubertiak.
Menšinové komunity vrátane Maďarov na Slovensku, a hlavne ich politické reprezentácie, sú v kríze dlhodobo. Referendum nie je jej príčinou, ale dôsledkom. Takzvaný umiernení strácajú pôdu pod nohami, tlačia ich vlastní radikáli, ktorých pre nedostatok odvahy a asi aj schopností nedokážu poraziť v politickom boji alebo vôbec principiálnej debate. Stále menej sú schopní mobilizovať vlastných voličov a naozaj zúfalo hľadajú symbolické témy, ktorými by to mohli zmeniť.
Takým je aj bluf s dvojakým občianstvom, podobne ako to bo s blufom menom krajanský zákon. O stave maďarskej identity na Slovensku svedčí, že jedno aj druhé mnohí menšinoví Maďari chcú, aby mali na papieri potvrdené, že sú naozaj Maďarmi.