SME

Čo potom robí tá tretina národa?

Vypočul som si v rádiu rozhovor s podpredsedom vlády pre ekonomiku Ivanom Miklošom, v ktorom navrhol zrušiť po budúcich voľbách ministerstvo kultúry. Povedal ...

Minister kultúry Rudolf Chmel a minister financií Ivan Mikloš. FOTO - ČTK

Vypočul som si v rádiu rozhovor s podpredsedom vlády pre ekonomiku Ivanom Miklošom, v ktorom navrhol zrušiť po budúcich voľbách ministerstvo kultúry. Povedal to svojím šarmantným hlasom, ktorým by pokojne mohol prednášať televízne kázne ľubovoľného náboženstva, alebo presvedčivo ponúkať nejaký úplne zbytočný tovar. Podľa ministra stále jestvujú dôvody, aby štát kultúru podporoval. Väčšina kultúrnych činností má však podľa neho lokálny či regionálny charakter, a mala by byť preto podporovaná samosprávami.

Decentralizácia kultúry v rámci reformy verejnej správy je určite šľachetná myšlienka a rozhodne s ňou súhlasím, ale bojím sa, že práve tam nájdeme jadro problému. Skúsenosť zo susedného Poľska, kde už väčšina inštitúcií kultúry prešla pod územnú samosprávu, je jednoznačná: na vidieku prudko poklesol počet knižníc, divadiel aj hudobných podujatí.

O tom, aký vzťah majú naše regionálne úrady ku kultúre, sme sa presvedčili už mnohokrát, naposledy nedávno pri kauze päťdesiatich miliónov z SPP, ktoré politickí zástupcovia jednej vládnej strany odmietajú venovať na rekonštrukciu historických pamiatok. Je im milšie budovať vlastné novostavby, než opravovať štátne starodávne hrady. Očakávať od týchto ľudí, že budú cieľavedome podporovať verejné knižnice, organizovanie výstav, ochotnícke divadlá, literárne festivaly či výrobu filmov, je mierne povedané naivné.

Skúšam si predstaviť, čo by v praxi znamenalo zrušenie ministerstva kultúry. Bola by to pre nás krutá, ale zrejme potrebná lekcia, definitívne vytriezvenie z mnohých ilúzií. Možno by u mňa nastal podobný postoj ako k vzniku samostatnej Slovenskej republiky. Bol to bezprecedentný, nechutný podvod na obyvateľoch Československa, ktorý však spôsobil, že sme konečne museli prestať zvaľovať vlastné neúspechy na iných a prijať zodpovednosť za bezútešný stav novej krajiny.

Už je štatisticky potvrdené, že 26,9 percenta našich obyvateľov nenavštevuje nijaké kultúrne podujatia. Polovica mužov ani raz za rok nechytí do rúk knihu. Štvrtina občanov chodí aspoň do kina, do divadla len 13,6 percenta. Prieskum, našťastie, nešpecifikoval, na aké filmy a predstavenia.

To len presnejšie vyčísľuje, čo už dávno vieme. Kultúrne časopisy sleduje hŕstka niekoľkých desiatok znalcov, väčšinou z okruhu samotných redaktorov. Návštevnosť domácich filmov je dlhodobo katastrofálna. Slovenskú literatúru verejnosť pokojne ignoruje, knihy sa celkovo čítajú oveľa menej ako v susedných štátoch. Ponuka galérií v mestských centrách je hlboko pod úrovňou európskych provincií. Divadlá bez estrádnej muzikálovej produkcie by pri ozajstných trhových podmienkach rýchlo zbankrotovali. Opera sa, našťastie, drží nad vodou - vďaka rakúskemu publiku. To nie sú výčitky. To je konštatovanie sociologickej skutočnosti.

Pokrivené spomienky

Ak by sa ministerstvo kultúry zrušilo, dozaista by sa uviedlo menej hudobných skladieb, vyšlo by menej knižiek, nakrútilo by sa menej filmov, naštudovalo menej divadelných inscenácií a zorganizovalo menej výstav. No neznamenalo by to vlastne pokles na reálnu divácku, čitateľskú či poslucháčsku základňu? Vážne sa totiž obávam, že ak by rozhodnutie o podpore kultúry ležalo v rukách samotných občanov, respektíve zostalo výhradne na vôli ich lokálnych volených zástupcov, uprednostnili by iné hodnoty.

Bol by to drsný, ale zrejme potrebný koniec mýtu o úžasnej kultúrnosti nášho národa, ktorý tak radi oživujeme kadejakými prázdnymi symbolmi a patetickými prejavmi. Žijeme z pokrivených spomienok na minulosť, keď nás falošne presviedčali, že patríme k elite sveta, keď nie ekonomicky, tak aspoň vzdelanostne a kultúrne. Je načase priznať si otvorene, že sme jedna z najchudobnejších krajín Európy s mizerne platenou pracovnou silou. Naša umelecká scéna stojí temer na hranici krachu, pričom mnohé jej štruktúry sú udržované umelo pri živote na dlh budúcnosti.

Koniec ministerstva kultúry by preveril, či je filantropia v tomto štáte naozaj iba utópiou a ukázal by, nakoľko v súkromnom sektore existuje skutočná vôľa podporovať umelcov a ich kreativitu. Viacero aktivít v tomto smere sa už v nedávnej minulosti úspešne rozbehlo a sporadicky pribúdajú nové, i keď zväčša len v oblasti mainstreamu. Navyše pesimistické predpovede o úplnom zániku hudobného či knižného trhu po zvýšení DPH sa nepotvrdili. Počet predaných kusov sa len prispôsobil zlej finančnej situácii obyvateľstva štvrtej najchudobnejšej krajiny EÚ. Viaceré inovatívne nápady taktiež ukázali, že aj v malej krajine dokážu niektoré prvotriedne kultúrne projekty dosiahnuť pozoruhodný komerčný ohlas.

Zánik kontroverzného ministerstva by prispel k ukončeniu situácie, keď súkromné podnikateľské subjekty, čo na verejnosti akože kritizujú štátne inštitúcie, si od nich zároveň v tichosti ochotne pýtajú štedré finančné granty.

Je najvyšší čas opustiť vznešené stereotypy o prirodzene kultúrnom srdci Európy, tisícročnej tradícii vzdelanosti a podobné obľúbené gýče. Vnímanie kultúry v kategóriách sacrum zastaralo a stalo sa vážnou ideologickou bariérou pre nutné zmeny. Či sa nám to páči, alebo nie, vstúpili sme do éry, keď umenie je profanum.

Ukončenie stavu paralýzy

Stav, pri ktorom kultúru silou-mocou bránime pred trhom, je dlhšie neudržateľný. O to nebezpečnejšie by bolo, ak by koniec ministerstva prišiel ešte pred právnou úpravou sponzoringu alebo pred zlepšením zúfalo nefunkčného grantového systému. V opačnom prípade nemôžeme očakávať ukončenie stavu paralýzy, v ktorom sa ocitla veľká časť nezávislých kultúrnych aktivít. Alebo sa musíme pripraviť na ešte surovejšie, bulvárnejšie a cynickejšie orgie márnosti a rozháranosti, ktoré predstavujú súčasné dejiny. Žeby predsa došlo na Spenglerove slová a naša faustovská kultúra vstúpila vo svojom cyklickom vývoji do štádia, keď ju už čaká iba zrútenie?

Len aby pri vehementných a isto potrebných ekonomických reformách nedošlo k tomu, že ministerstvo kultúry nakoniec naozaj ukončí svoju činnosť, ale oznámi sa nám to ako plánovaný odchod ministra - bez jediného vysvetľujúceho slova. Akoby to vlastne vôbec nič neznamenalo.

Michal Hvorecký (1977) spisovateľ. Žije v Bratislave. Vyšli mu knihy Silný pocit čistoty, Lovci a zberači a román Posledný hit.


Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C2B5R na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Komentáre

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  4. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  5. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  6. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Nissan Qashqai: Facelift prináša množstvo inovatívnych vylepšení
  2. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  3. Gymnazisti z Nového Mesta nad Váhom sa h3kovali
  4. Aj jedenáste ocenenie Slovak Superbrands Award putuje do dm
  5. Autocentrá AAA AUTO už za prvý štvrťrok predali 26 000 vozidiel
  6. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  7. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  8. Relaxačný raj v resorte Drevenice Terchová
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 833
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 8 357
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 4 804
  4. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy 3 326
  5. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 131
  6. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím 2 878
  7. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike 2 365
  8. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych 1 996
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Teda aspoň podľa tvrdení Roberta Fica to tak vyzerá.


Premiér Robert Fico (Smer) gestikuluje počas vyhlásenia po ukončení 24. zasadnutia vlády v stredu 20. marca 2024.

Čo znamenajú slová o znižovaní počtu štátnych zamestnancov?


Jaroslav Spišiak

Karikatúra denníka SME (Sliacky).


Peter Schutz

Podozrenie, že v KDH sa pomiatli, navodzuje výzva vláde.


  1. Ondřej Havelka: Nazí adamité. Africké bohoslužby v rouše Evině
  2. Portu Fin Blog: Pri investovaní treba pamätať aj na poplatky, vedia si vypýtať tisíce eur
  3. Lucia Kleštincová: Prepíšme (inak dopredu istú) budúcnosť demokracie EÚ
  4. Viktor Pamula: Viceprimátor poslancom
  5. Danica Chames: Ako (ne)rozbehnúť malý online biznis
  6. Jozef Varga: Krkavci / 59. /
  7. Ľuboš Vodička: Viedeň, Gustav Klimt a Secesia
  8. Jan Pražák: Cizinka s rozměrnou kabelou
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 113 048
  2. Lucia Nicholsonová: List zápasníkovi Véghovi 73 013
  3. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 41 250
  4. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 35 690
  5. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 35 454
  6. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 20 569
  7. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí? 16 077
  8. Martin Pollák: Komu sa klaňajú traja hrdobci? 11 662
  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  3. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  4. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  6. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  7. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  8. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!
SkryťZatvoriť reklamu