Názov to má Schottove originálne rozličnosti a z istého pohľadu ide o najzbytočnejšiu knihu, aká kedy bola napísaná. Nie však preto, že by niektoré informácie, čo obsahuje, neboli z času na čas užitočné, ale preto, že nám jednoducho nepríde na um hľadať ich tam.
Na stránkach tejto knihy Ben Schott (je úplne jedno, kto to je) zhromaždil naozaj úctyhodný počet bezvýznamných informácií (ale, ako sa ukáže, nie všetky). Spomína napríklad mená niektorých slávnych koní, menu, ktoré sa servírovalo na poslednej večeri na Titanicu, frajerky Jamesa Bonda (ale prečo nespomenul priezvisko blondínky menom Domino, ktoré znie Vitali?), manželov Elisabeth Taylorovej, záhadné úmrtia niekoľkých mjanmarských kráľov, vysokých slobodomurárskych hodnostárov, časti z írskeho súbojového kódexu, rozličný vek zvierat, rozsadenie nástrojov v orchestri, bodovanie v kanaste, verše Ambaraba Cicci Coco, mená šašov pri dvore a bojové pokriky rozličných škótskych klanov, dvanásť Heraklových úloh, niekoľko shakespearovských urážok, najmenej 1237 desatinných miest gréckeho čísla pí, adoptované zvieratá z londýnskej zoo, a tak ďalej - na celých stopäťdesiatich stranách.
Ak vylúčime, že by knihu mohli používať tvorcovia kvízov (ťažko by nejaký súťažiaci vedel, že Aksakov bol šašo Alžbety Ruskej), jediné, čo sa s ňou dá robiť, je spomenúť si na údaje, ktoré v nej nie sú. Napríklad, ak vieme, ako sa volali štyria mušketieri naozaj, a prečo tam nenájdeme mená, ktoré Dumas dal ich sluhom (Planchet, Grimaud, Bazin a Mousqueton).
Prečo nevymenovať tigrov z Mompracemu (Giro Batol, Sambigliong a tak ďalej)? Prečo je tam sedem trpaslíkov, a nie sedem kráľov Ríma? Ako sa volali Maigretovi spolupracovníci? A Mickey Mousovi priatelia? A postavy z Casablanky? No, poďme si zasúťažiť: Rick Blaine, pán Ferrari, kapitán Louis Renault, Ugarte, Ilsa Lund, major Strasser, Annina Brandel, Yvonne. A ešte? A kto hral v Prepadnutí? Claire Trevor, John Wayne, John Carradine, správne. Ale doktora? Thomas Mitchell. A predavača liehovín? Donald Meek. Pre mňa sú však toto všetko veľmi dôležité veci, zatiaľ čo fígeľ spočíva v tom, koľko skutočne nedôležitých vecí Ben Schott nespomenul.
Zatiaľ čo je dosť jednoduché zostaviť katalóg dôležitých vecí, je takmer nemožné zostaviť kompletný katalóg nedôležitých vecí. Kultúra - komplex myšlienok, pojmov, údajov a pamätí, ktorý nazývame encyklopédia, je suma všetkých informácií, ktoré sa spoločnosť (alebo komplexne celé ľudstvo) rozhodla zapamätať. No nefunguje len ako kontajner. Funguje aj ako filter.