zmeny by mohlo priniesť šesť noviel zákonov, ktoré pripravila Národná asociácia sudkýň Slovenska. Iniciátorkou zmien bola i podpredsedníčka SDKÚ ZUZANA MARTINÁKOVÁ.
Aké dôležité zmeny prinášajú tieto novely?
„Paragraf týranie zverenej a blízkej osoby sa významne rozširuje o pojem domáce násilie. Jeho definícia má skoro jednu stranu - je to bitie rôznymi nástrojmi, ale aj rukou, sexuálne zneužívanie, fyzické i psychické týranie. Zahŕňa násilie na ženách, deťoch a starých ľuďoch. Ak napríklad manžel udrie svoju ženu alebo dieťa rukou, dopustí sa už trestného činu domáceho násilia a polícia bude podľa toho postupovať.“
Budú vyššie aj trestné sadzby za tento trestný čin?
„Áno. Ak niekto pácha násilie doma, mal by dostať vyšší trest ako ten, čo pácha násilie na verejnosti. Vychádzame z toho, že je horšie, ak človek pácha násilie voči tomu, koho má ochraňovať. Táto filozofia je opačná ako terajšia, ktorá hovorí, že to, čo sa deje doma, je vecou rodiny, a zasahovať môžeme len pri ohrození života. Právo na rodinný život nesmie byť povýšené nad individuálne právo jednotlivca. Ak je pošliapavané, musíme do rodiny vstúpiť.“
Polícia však nemá právo vstupovať do cudzieho bytu alebo domu, ani ak sa jej zdá, že sa tam „bojuje“ o život. Musí ju o to požiadať aspoň jeden z majiteľov.
„Ak sa nepodarí zaistiť, aby polícia mala právomoc vstupovať do obydlia, kde sa deje násilie, a potom vykázať násilníka z bytu, tak sa s problémom veľa nenarobí.“
Ako to riešia novely?
„Novely sú urobené podľa rakúskeho modelu. Na základe predbežného opatrenia a nasledujúceho rozhodnutia súdu bude agresor dočasne zbavený práva užívať svoj osobný majetok a bude musieť obydlie spoločnej domácnosti opustiť. Ak manželka podá žiadosť o rozvod, v rámci vyrovnania sa bude môcť stať, že súd pridelí byt alebo dom jej.“
Názory na „odchod“ agresora z domácnosti sú rozdielne. Stalo sa, že manžel zavraždil svoju manželku po tom, čo ho vykázala z bytu - práve v Rakúsku. Niektorí odborníci navyše tvrdia, že takýto návrh v parlamente nemôže prejsť.
„Je pravda, že toto bude najťažšie presadiť. Objavia sa aj názory, že vykázanie agresora z bytu je v rozpore s ústavou a právom na užívanie vlastného majetku. Ale je to kľúčová vec, o ktorú sa musíme pokúsiť. Ide aj o pragmatické dôvody - krízové centrá sú preplnené, a ak budeme chcieť problém domáceho násilia účinne riešiť, budeme musieť stavať stále ďalšie. A ten, čo problém spôsobil, zostáva doma, v pohodlí domova.“