Členom amerického Kongresu neušlo nedávne rozhodnutie slovenského parlamentu, podľa ktorého v SR naďalej hrozí väzenie ľuďom za hanobenie prezidenta, republiky, vlády, parlamentu a Ústavného súdu. Paragrafy z čias komunizmu navrhoval z Trestného zákona vypustiť poslanec SDK Tomáš Galbavý po afére, ktorá nasledovala po zverejnení komentára Aleša Krátkého v denníku Nový Čas.
Christopher H. Smith, vplyvný člen Snemovne reprezentantov, pred americkými zákonodarcami zhrnul celý prípad a vyjadril počudovanie, že zákon z minulosti zostáva v platnosti: „Môj parlamentný kolega (Galbavý) zaujal významné stanovisko v čase, keď sa mnohí nazdávajú, že sloboda prejavu je prebytočným luxusom.“
Kongresman Smith je spolupredsedom spoločného kongresového Helsinského výboru, ktorého členovia veľmi podrobne sledujú dodržiavanie základných princípov demokratického štátu, akými sú práve sloboda prejavu a sloboda tlače. Kongresman pripomenul, že podobný zákon bol nedávno v Azerbajdžane použitý na útok na nezávislú tlač a následné zastavenie jej vydávania. Upozornil, že slovenskému novinárovi hrozí naďalej možnosť trestného stíhania a väzenie. „Súčasný zákon Slovenska o hanobení je pozostatkom minulej éry a nie je konzistentný s medzinárodnými záväzkami a povinnosťami, aké sa vyžadujú v slobodnom a nezávislom štáte.“ Kongresman upozornil svojich kolegov, že odmietnutie zákona z minulosti neprešlo iba jediným hlasom. „Slovenský parlament bol veľmi blízko, aby urobil správnu vec, čím by sa bol priblížil k demonštrovaniu regionálneho vodcovstva, ktoré tak dôrazne potrebuje.“