Už vyše troch rokov uplynulo od pádu tzv. nebankových subjektov. Hlas ľudí, ktorí sa nimi dali oklamať, však neutícha. Združenie poškodených občanov začalo v posledných dňoch mútiť mediálne vody vyhláseniami, že nespokojní členovia sa snažia zvnútra nahlodať jednotu spravodlivých, ktorí sa zomkli, aby spoločne bojovali za vznešený cieľ - dosiahnuť od štátu čiastočné odškodnenie.
Nad ich aktivitami by sa mohol súdny človek len pousmiať, nebyť alarmujúceho faktu, že koncom minulého roka sa v parlamente takmer podarilo posunúť do druhého čítania návrh zákona, ktorý by mal klientov AGW, BMG a Drukosu odškodniť. Okrem komunistov, HZDS a Smeru zdvihlo ruky aj pár koaličných a nezávislých poslancov. (Asi mali s "nebankami" tiež intímnu skúsenosť.)
Keďže združenie poškodených sa opäť posúva do povedomia verejnosti a poslancov, povedzme si, čo za ľudia sa v ňom grupujú. Gambleri. Nezodpovední okrádači vlastných rodín, ktorí sa ničím nelíšia od stroskotancov, ktorí večer čo večer sedia v herni alebo krčme a civia na obrazovku výherného automatu. Samo združenie s 28-tisíc členmi si vyrátalo, že v nebankách nechalo cez štyri miliardy korún. To je, prosím pekne, 150-tisíc na jedného. Toľko boli títo ľudia schopní vraziť do firiem, pred ktorými ich varovali noviny aj ministerka financií Schmögnerová. Vtedy však boli najmúdrejší, vzali úspory, presvedčili aj svoje deti či rodičov a zverili peniaze spoločnostiam, ktoré pôsobivo vrteli desaťkorunami. A tešili sa, ako im na papieri každý rok pribúda 20, 30 alebo aj 40 percent.