Autor je vysokoškolský pedagóg
Tento text patrí k prémiovému obsahu SME.sk. Počas trvania štrajku učiteľov sme všetky texty o školstve odomkli a vyňali z prémiového obsahu. Chceme tak podporiť kritickú diskusiu o stave slovenského školstva.
Na našej Fakulte matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského sa v období tesne po novembri 1989 na štúdium učiteľstva matematiky a fyziky prihlasovalo ročne okolo 80 mladých ľudí. Dnes je to len desatina.
Príčina je v nízkom spoločenskom postavení učiteľov, ktoré je zasa dané nízkym príjmom. No nie len ním, ale aj vnímaním učiteľa spoločnosťou, jeho postavením voči žiakom a rodičom, voči školskej inšpekcii a úradníkom, ktorí jeho život ovplyvňujú. A tiež vybavením škôl. Je známe, že príjmy slovenských učiteľov v porovnaní s priemerným príjmom sú jedny z najnižších v Európe.
Napriek tomu učitelia vykonávajú veľmi dôležitú prácu. Naučia svojich žiakov nielen základy predmetu, ktorý vyučujú, ale podstatne ovplyvňujú hodnotový systém svojich žiakov, podporujú ich iniciatívu a tvorivosť, pripravujú ich na prácu v tíme, na riešenie problémov a projektov a na ďalšie činnosti. Je bežné, že počas stretnutí spolužiakov sa aj po dlhých rokoch od absolvovania školy hovorí o učiteľoch a o tom, akí boli a čo svojich žiakov naučili. Viacerí učitelia oprávnene vnímajú svoju prácu nie ako povolanie, ale ako poslanie.
Balíčky, hodnoty a biele vrany
Podstatou predvolebnej kampane vládnej strany sú „balíčky“, teda prostriedky alebo iné výhody prideľované určeným skupinám ľudí s málo skrývaným náznakom, že najvýhodnejšie je voliť stranu, ktorá balíčky rozdáva. V tomto sa „balíčky“ neodlišujú od predvolebných gulášov, piva a párkov zadarmo. Až v druhom pláne balíčky učia svojich konzumentov aj to, že treba pekne poprosiť a potom počkať, kým na vašu skupinu príde rad. To je niečo celkom iné ako to, čo v svojich žiakoch pestuje dobrý učiteľ. Ale je ťažké sa tomuto systému vzpriečiť. Preto je tak málo bielych vrán.
Termín biela vrana je výstižný, hovorí o odlišnosti od masy, ale aj o výnimočnosti či zriedkavosti. Som rád, že aj medzi učiteľmi sú biele vrany. Všetci štrajkujúci učitelia sú vlastne bielymi vranami – vďaka im za to.
Patrím k mnohým učiteľom, ktorí sa podieľali na príprave budúcich učiteľov na stredných a základných školách, aj keď to nebola moja hlavná činnosť. Nikdy sme im nepovedali, že ich podmienky sa budú postupne zhoršovať, že ich spoločenský status vrátane ich príjmov bude klesať. Keď sme ich na to nepripravovali, mali by sme ich dnes podporiť a pomôcť tomu, aby sa ich situácia a podmienky školstva zlepšili.
Trocha mi terajšia situácia pripomína november 1989 s jedným podstatným rozdielom. Vtedy všetko spustila krátka a silná brutalita polície proti študentom na Národnej triede v Prahe. Dnes je to plazivé a dlhodobé zhoršovanie podmienok pre učiteľov v školách. Vtedy sme na „matfyze“ mali veľmi dobrý akademický senát, ktorý robil presne to, čo mal robiť a mnohé senáty na iných fakultách to robili tiež. A tak čakám, že aj súčasné senáty urobia aj dnes to, čo majú robiť a podporia učiteľov na stredných a základných školách.