Píše Eva Borušovičová, scenáristka a režisérka
To dievča malo plnú hlavu nádejí a snov. Čistú dušu, kamarátky, dobré známky, milujúcich rodičov. Robilo všetko správne až do jednej osudnej noci, keď nasadlo do nesprávneho auta. Cestou zo zábavy mladý vodič havaroval, a hoci záchranári robili, čo bolo v ich silách, dievča sa už neprebralo. V nemocnici sa rodičom lekári opatrne zmienili o darovaní orgánov. Odmietli. Odviezli si svoju dcéru domov a pochovali ju.
Je strašné, že zomrela. No jej srdce mohlo žiť ešte tridsať rokov.
Strata a nádej
Problém darcovstva orgánov má dve strany. Darcov a smrteľne chorých ľudí na čakacích listinách. A medzi nimi sme my, ktorí nevieme, na ktorej z tých strán sa jedného dňa môžeme ocitnúť. A hoci sa nám zdá, že to, čo sa deje so srdcami, pľúcami, obličkami, pečeňami a rohovkami ľudí po mozgovej smrti, je proces upravený zákonom a pravidlami príslušných inštitúcií, nie je to pravda. Každý jeden z nás môže rozhodnúť o tom, či nejakí iní ľudia zomrú, alebo budú žiť.
Na Slovensku je vo veci darovania orgánov legislatíva podobná legislatívam väčšiny krajín Európskej únie. Je postavená na predpokladanom súhlase zomretej osoby s odobratím orgánov určených na transplantácie. Teda ak niekto pred smrťou výslovne nevyhlásil, že si odobratie orgánov neželá, predpokladá sa, že proti tomu nič nemá.
Prax je však taká, že ak proti odobratiu orgánov namietnu príbuzní potenciálneho darcu, lekári proti ich nesúhlasu nejdú. Napríklad v USA je na odobratie orgánov nutný výslovný súhlas darcu, teda ešte za života sa musel aktívne zaregistrovať do registra darcov, aby sa k odobratiu orgánov pristúpilo. A viete, čo hovorí štatistika? Že v USA je niekoľkonásobne vyšší počet darcov orgánov na počet obyvateľov než napríklad u nás. Pretože spoločenská kultúra a pocit solidárnosti majú zjavne väčší význam než právna úprava.
Sedem či osem životov
„Predstavte si osem životov, osem ľudí, ktorí vďaka vám môžu žiť,“ hovorí sa v americkej kampani na podporu darcovstva orgánov. Zábery rodín pri stole, kamarátok, párov na bicykli, otcov s deťmi. Všade sa objavuje číslo 8. Osem životov, ktoré môžu pokračovať, aj keď ten náš skončil. Stačí kliknúť na webovú stránku a zaregistrovať sa ako darca.