Walter Isaacson: Inovátori. Ako skupinka vynálezcov, hackerov, géniov a nadšencov stvorila digitálnu revolúciu. Prel. Daniela Reischlová a Jiří Petrů, Prah, Praha, 2015, 651 s.
Mená ako Bill Gates a Steve Jobs či pojmy ako wikipédia a google dnes pozná takmer každý. Ako však vyzerali prvé novodobé počítače? Kto sa zaslúžil o ich vznik a rozvoj? A kto navrhol prvý videohry? Na všetky tieto otázky aj mnohé ďalšie zodpovedá obsiahla kniha Inovátori.
Ako skupinka vynálezcov, hackerov, géniov a nadšencov stvorila digitálnu revolúciu. Jej autorom je Walter Isaacson, americký novinár, spisovateľ a generálny riaditeľ známeho amerického think-tanku Aspen Institute.
Výnimočné osobnosti
Vo svojej knihe autor, samozrejme, opisuje aj životy spomínaných známych osobností, mimochodom o Jobsovi, "najkreatívnejšom technologickom inovátorovi našich čias", napísal úspešnú knihu. Približuje však aj biografie a myšlienky či vynálezy tých, ktorí im predchádzali, ako boli John von Neumann, J. C. R. Licklider, Douglas Engelbart, Robert Noyce a mnohí ďalší.
Jeho dlhý zoznam mien sa pritom - pre niekoho možno prekvapujúco - začína ženou, totiž Adou Lovelaceovou, dcérou lorda Byrona, ktorú očarila matematika čoby "krásny jazyk, ktorý dokáže opísať harmóniu vesmíru a vie byť aj poetický". Práve tá sa už sa v štyridsiatych rokoch 19. storočia stala priekopníčkou počítačového programovania.
Aj niektorí ďalší autorovi hrdinovia alebo pochádzajú z umeleckých rodín (ako je tá Byronova), sami sú spisovateľmi (Ken Kesey), alebo ide aspoň o jedincov ovplyvnených fantasy literatúrou (zvlášť J. R. R. Tolkienom) či dokonca rozprávkami.