Autor je občiansky aktivista a publicista
Prvý februárový týždeň ukázal, že tentoraz to už slovenskí učitelia a učiteľky myslia vážne a ich boj za dôstojnosť a vzdelanosť na Slovensku sa Robertovi Ficovi a jeho suite a chlebodarcom nepodarí zlomiť. Nepodarí sa mu to ani zastrašovaním, ani bagatelizáciou, o ktorú „ochranca Slovenska“ usiluje tak zúfalo, až začína byť smiešny.
Zvrat v téme kampane
Do prvého februárového víkendu sa do štrajku zapojilo 14 500 učiteliek z viac ako 950 škôl. Do tretieho týždňa štrajku ich podľa Iniciatívy slovenských učiteľov vstupuje viac ako 4600 na vyše 500 školách.
Niektoré učiteľky pod ťarchou ekonomickej biedy zo štrajku vystupujú, aby uživili rodiny. Patrí im vďaka za boj, ktorí za nás všetkých zvládli. Iné doň pod tlakom svedomia vstupujú: nechcú, aby im dôstojnosť vybojovali len iní, nechcú sa hanbiť pred vlastnými študentmi. Patrí im obdiv, že prekonali strach a psychologický tlak, ktorému ich aparátnici vystavujú.
Učiteľky nezostali osamotené. Po celom Slovensku až po malé mestá pribúdajú nové iniciatívy učiteľov aj rodičov: reťaze ľudí, ktorým ešte záleží na budúcnosti tejto krajiny, demonštrácie, diskusie, koncerty, pochody. Zdá sa, že na niektorých stredných a vysokých školách sa pomaličky prebúdzajú tí, o ktorých životy ide predovšetkým: študenti.
Prieskum Focusu ukázal, že boj učiteľov za dôstojnosť podporuje 52 percent obyvateľov, proti ich je 18 percent. Pre niektoré televízie je síce bratislavský vrhač fekálií stále dôležitejšou správou dňa ako tisíce demonštrujúcich pred Úradom vlády a prezidentským palácom, ale veď vieme, že „na Slovensku je to tak“. Napokon, televízie sú na zábavu, hoc aj trochu fekálnu: na informácie slúžia internet a tlač.
Vládnucej štátostrane sa pod rukami nerozpadá len štát, ale aj to, na čom jej záleží oveľa viac: cesta k válovu, volebná kampaň. Je úplne evidentné, že hlavnou témou kampane už nebude šírenie strachu z utečencov, ktorí k nám smerujú, aby zaplavili túto krajinu. Hlavnou témou – a prekvapilo to mnohých, nielen tých pri koryte – sa stalo rozkrádanie a rozvrat v zdravotníctve a v školstve.
Kostkovi ľudia rozumejú
Prvý februárový týždeň ukázal aj to, čo má štátostrana na mysli, keď z bilbordov trúbi „Robíme pre ľudí“. Že to nerobia pre prírodu a zvieratá, sme vedeli a dnes už vieme, že „to robia“ aj pre malých ľudí, napríklad masérov. Z maséra Dr. Kostku sa vďaka práci pre ľudí stal milionár, milionár Počiatek si vďaka nej konečne môže dopriať za ľudové cenu trošku masáže a hádam sa troška priazne ujde aj Troškovej.