SME

Premiéri Fico a Sobotka: keď dvaja (ne)robia to isté

Predovšetkým utečenecká kríza rozdelila názory, postoje i praktické kroky oboch predsedov vlád až priepastne.

Bezpečnosť tohto štátu je pre mňa prioritou číslo jeden, zdôrazňuje slovenský premiér. Český nie. (Zdroj: TASR)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Píše Petr Šabata, zástupca šéfredaktorky denníka SME.

Na prvý pohľad vyzerajú premiéri Robert Fico a Bohuslav Sobotka ako politické dvojčatá. Obaja vyštudovali práva, obaja strávili celý profesijný život v politike, obaja vedú vlády svojich krajín a tiež sociálnodemokratické strany. Obaja odmietajú kvóty na prijímanie utečencov a po rokovaniach Visegrádskej štvorky vždy hovoria o zhode v názoroch.

Český premiér je o sedem rokov mladší, ale vďaka jeho vzhľadu solídneho úradníka a výbornej fyzickej kondícii slovenského premiéra vyzerajú ako spolužiaci z jedného ročníka.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nič však nemôže byť ďalej od pravdy ako tento prvý dojem. Predovšetkým utečenecká kríza rozdelila názory, postoje i praktické kroky oboch predsedov vlád až priepastne. Aj keď to ani jeden z nich nezdôrazňuje. Naopak.

Keď sa nedávno spolu zúčastnili na otvorení Múzea holokaustu v Seredi, na tlačovej konferencii predtým hovoril hostiteľ o „dvoch premiéroch, ktorí sa považujú za priateľov, dokonca z tej istej politickej rodiny“.

Ak je to tak, potom musíme počítať aj s tým, že sa Ficovým priateľom stane moslim bez dokladov z poslednej utečeneckej vlny.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Kvóty a Európa

Názory oboch premiérov a oboch krajín sa začali zreteľne rozchádzať po hlasovaní ministrov vnútra o kvótach v septembri 2015. Obe krajiny boli síce proti (spolu s Rumunskom a Maďarskom, Poľsko v poslednej chvíli zmenilo názor), ale Česko výsledok hlasovania uznalo, Slovensko ho úplne odmietlo.

„Kým budem predsedom vlády, tak žiadny migrant na základe povinnej kvóty na Slovensko nepríde,“ povedal Fico a na adresu EÚ vyhlásil: „Úlohou dnešného rokovania ministrov bolo väčšinou presadiť vôľu veľkých krajín proti menším... Išlo o politický symbol, aby sa ukázalo, že Európa je pevne v rukách, že ju niekto kontroluje.“

Slovensko začalo pripravovať pre kvóty žalobu na Súdny dvor v Luxemburgu, ktorú začiatkom decembra podalo. Česko sa k žalobe nepripojilo, aj keď to navrhoval vicepremiér Andrej Babiš a veľmi si to prial prezident Miloš Zeman.

Sobotka český postoj neskôr vysvetlil: „Životným záujmom českého národa je udržať Európsku úniu ako silný integračný útvar, a chcem postupovať tak, aby sme pomohli Európe poradiť si s touto krízou, a nie aby sme jej pomohli rozlomiť sa... Práve toto bol napríklad jeden z dôvodov, prečo som odmietol podať žalobu na kvóty. Keby sme podali žalobu, tak už stupeň našej schopnosti porozumieť si s ďalšími štátmi, ako sú napríklad Nemecko, Francúzsko, Belgicko či Švédsko, by sa blížil k nule. Tým, že sme nepodali žalobu, sme si udržali pomerne slušný komunikačný priestor.“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Pozor, voľby!

Ako vysvetlenie Ficovho tvrdého postoja k utečencom sa uvádzajú marcové parlamentné voľby. Migračnú krízu podobným spôsobom využili pred voľbami extrémna pravica v Dánsku, vo Viedni (kde však vyhral sociálny demokrat, ktorý stavil na priateľský vzťah k migrantom), LePenová vo Francúzsku aj Kaczynski v Poľsku.

Aj Bohuslava Sobotku čakajú voľby – v októbri sa bude v Česku hlasovať o nových krajských zastupiteľstvách a o tretine senátorov, budúci rok sú parlamentné voľby. ČSSD má dlhodobo nižšie preferencie ako koaličný partner ÁNO Andreja Babiša, ktorý zastáva oveľa odmietavejší postoj k prijímaniu utečencov než Sobotka.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C4594 na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Premiér Robert Fico s ministrom obrany Robertom Kaliňákom v pozadí.

Fico má pravdu, nenávisť môže vyústiť do vraždy, už sa tak stalo.


Peter Schutz

Odkopnúť hodnotové odlišnosti a postaviť vzťahy na pilieri ekonomickej výhodnosti, je viac ako dvojsečné.


Karikatúra denníka SME (Rosie Babicová).


Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj počas návštevy vojakov na frontovej línii pri meste Avdijivka.

Dokonalá súčinnosť spojencov pri obrane Izraela ukázala, že Zelenskyj nie je Netanjahu. A Ukrajincov umiera čoraz viac...


SkryťZatvoriť reklamu