Nie je správne hovoriť, koho voliť. Texty na túto tému sú skôr nepodarené ako inšpirujúce. Aj tak však stojí za to zamyslieť sa nad tým, podľa akých kritérií si máme ako kresťania vyberať svojich verejných zástupcov.
Panuje totiž nerozšírený názor, že dnes niet koho voliť, pretože všetci sú rovnakí. Vyvracaním tohto názoru sa nebudem zaoberať, pretože sa vyvrátiť nedá. S takýmto východiskom je ťažké polemizovať. Lebo ako nie sú rovnakí všetci ľudia, tak nie sú rovnaké ako spoločenstvá ani politické komunity ľudí a ich voličov. Rozdiel jednoducho vidno v prístupe k názorovo blízkym ľuďom či k názorovým oponentom.
Rozdiel medzi politickými stranami sa vynára aj na základe prístupu k základným spoločensko-etickým otázkam, k politickým väzňom, k bývalým komunistom a tajným spolupracovníkom ŠtB či k dnešným kriminálnikom a ich obetiam. A tak by sme mohli pokračovať. Politické strany teda nie sú rovnaké.
Ako pristupovať k utečencom
Ak teda postrehneme rozdiel a vnímame, že niektoré strany sú v prístupe k utečeneckej kríze konštruktívnejšie ako iné, ktoré vnímajú a komunikujú iba nebezpečenstvo cudzineckého prívalu do našej krajiny, tak by sme sa ako kresťania podľa toho mali zariadiť.
Potreba uchrániť Slovensko rasovo a národnostne čisté nie je kresťansky obhájiteľná. Zvlášť ak ľudia, ktorí prichádzajú do Európy, utekajú pred biedou, násilím, vojnou a prenasledovaním.