SME

V Amerike zase hrozí vyšinutá vláda väčšiny

Liberálnu demokraciu nemožno zužovať na súperenie v popularite.

Ilustračné foto (Zdroj: TASR/AP)

Autor je profesor na americkej Bard College

Liberálny francúzsky aristokrat Alexis de Tocqueville navštívil Spojené štáty v roku 1831 údajne preto, aby napísal úvahu o ich „osvietenom" väzenskom systéme (najčerstvejším moderným nápadom bolo vtedy zamykať ľudí na samotku ako kajúcnych mníchov).

Z cesty vzišlo Tocquevillovo majstrovské dielo, Demokracia v Amerike, v ktorom vyjadril obdiv k americkým občianskym slobodám a prvú naozaj liberálnu demokraciu sveta priaznivo hodnotil v porovnaní s inštitúciami Starého sveta.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Potrebné mantinely

Lenže Tocqueville mal aj vážne výhrady. Najväčším nebezpečenstvom pre demokraciu USA bola podľa neho tyrania väčšiny, dusivá intelektuálna konformita amerického života, potláčajúca menšinový názor a disent. Bol presvedčený, že výkon neobmedzenej moci, buď jedného despotu, alebo politickej väčšiny, sa nutne skončí katastrofou.

Demokracia, v zmysle vlády väčšiny, potrebuje mantinely, ako každý iný systém vládnutia. Briti práve preto zmiešali moc volených politikov s mocou aristokratickej výsady. Američania si zase z toho istého dôvodu stále rozmaznávajú oddelenie vládnych mocí zaručené ústavou.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

"Bez editorov nemôže existovať seriózna žurnalistika. Bez strán vedených skúsenými politikmi sa zotrú hranice medzi zábavným priemyslom a politikou. Bez mantinelov obmedzujúcich túžby a predsudky väčšiny bude vládnuť neznášanlivosť."

Naproti tomu vo francúzskom republikánskom systéme štát zastupuje takzvanú vôľu ľudu. Jeho moc tak má voľnejšie medze, čo môže vysvetľovať vyššia početnosť pouličných demonštrácií, a dokonca davového násilia vo Francúzsku. Takéto otrasy môžu fungovať ako neformálne brzdy oficiálnej moci.

Tocqueville si v systéme USA všimol ešte ďalší prameň zdržanlivosti: moc náboženstva. Ľudskú chamtivosť, ako aj pokušenie prikláňať sa k extrémom tlmil umierňujúci vplyv spoločnej kresťanskej viery. Sloboda v USA bola nerozlučne spätá s náboženskou vierou.

Pohľad na dnešnú americkú politiku by na Tocquevillov postreh vrhol tieň pochybnosti. Alebo skôr prejavy mnohých republikánov ašpirujúcich na prezidenta znejú ako zvrátený odraz toho, čo v roku 1831 videl.

Náboženstvo a sloboda sa stále spomínajú jedným dychom, často však na podporu extrémnych názorov. Náboženské menšiny sa očierňujú. Dochádza k podnecovaniu apokalyptického strachu. Presadzuje sa neznášanlivosť. To všetko v mene Boha.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C45BV na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.

Víkend

Súvisiace témy: USA
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Oslavy 80. výročia oslobodenia Bratislavy na Slavíne.

Čo je Slavín a kto všetko sa tam zišiel?


11
Beata Balogová.

Bratčikov, Bombic a Fico vstúpia na pamätník... Nie, to nie je vtip.


3

Kreslí Mikuláš Sliacky


3
Jakub Filo

Sú späť. Trvalo to 80 rokov.


153
SkryťZatvoriť reklamu