Sylwia Frołow, Dzeržinskij. Láska a revoluce, preložili Lucie Zakopalová a Michala Benešová, Premedia 2015
O fanatikov všetkých odrôd nie je núdza. Včera aj dnes. Kým väčšine zostane práve len presvedčenie, niekoľkí pri realizácii projektov disponujú mocou, peniazmi a armádami. Alebo tajnou službou.
Bol Felix Dzeržinskij, šéf Čeky, červený kat a „ozbrojená päsť robotníckej triedy“, nevyhnutnou figúrou boľševického príbehu, servisným komparzom alebo aktívnym režisérom, ktorý sa rozhodol pre násilie a krutosť?
Novinárka s pracovitosťou historičky
Sylwia Frołow, novinárka z poľského Tygodnika Powszechneho, stihla okrem tejto biografie napísať dva romány a osem portrétov osobností s vplyvom na modernú ruskú históriu pod názvom Apoštoli a boľševici.
V biografii Felixa Dzeržinského autorka osciluje na hrane medzi novinárskym štýlom a odbornou prácou. Nemožno jej vyčítať lenivosť. Pracovala s prameňmi, často aj s doteraz neznámymi dokumentmi, listami a poznámkami Dzeržinského.
Dokonca spoznala jeho rodinu. Komunikovala predovšetkým s vnukom Justyna Dzeržinského, ktorý jej sprístupnil rodinný archív. Napriek tomu stále zostáva novinárkou so zmyslom pre atraktívnejšie aspekty ľudských príbehov. Hádam preto už v názve knihy spomína okrem revolúcie aj lásku.
Výrazne sa zaujíma o prvú časť príbehu slávneho čekistu. Porovnanie s neskoršou kariérou profesionála v službách Lenina vnáša do rozprávania napätie a komplexnosť súčasne. Snaží sa preniknúť do spôsobu jeho myslenia bez toho, aby ospravedlňovala jeho zločiny. Prekonáva plochú encyklopedickú informáciu o šéfovi Čeky.
Je si vedomá vyhranenosti postojov k tejto postave. Medzivojnový Dzeržinského obraz v Poľsku bol jasný: je to červený vrah a psychopat.