Nie je Mníchov ako Mníchov. Kým známejší menovec piatkového vyhlásenia o prímerí v Sýrii bol zásadnou ranou do chrbta malých európskych krajín, Mníchov verzia 2016 je nádejou na koniec tiahleho konfliktu.
Dohoda z roku 1938 však bola aj zásadným dokumentom, po ktorom nasledoval vojenský pokrok nacistov a nulová reakcia Západu. Dohoda z piatka je len akýmsi odporučením, aby strany prestali bojovať.
Najviac to vystihuje vyhlásenie ruského ministra zahraničných vecí, podľa ktorého nezáleží až tak na samotnej dohode, ale na tom, ako sa k nej postavia jednotlivé strany. Už menej dôvery vo vyhlásenie prejaviť nemohol.
Pritom svetoví lídri nemusia až tak málo veriť svojej schopnosti vyriešiť konflikt odohrávajúci sa v Sýrii. Práve od nich závisí, či a kedy sa skončí. Ak by Asad nedostával podporu Ruska a Iránu, už dávno by pod tlakom povstalcov a Islamského štátu padol, no Moskva by zároveň stratila istotu vojenskej základne vo východnom Stredomorí a Irán svojho spojenca v politike a vo viere.
A aj povstalci sa síce sťažujú, že Západ im sľúbil oveľa viac zbraní, ako dostáva, no najmä arabské štáty výdatne podporujú sebe naklonené skupiny (až do fázy preneseného konfliktu arabských štátov) a ani výcvik americkej CIA nie je pre neskúsených bojovníkov na zahodenie.
Ak by s touto podporou prestali, povstalci by už „nestrpčovali“ Asadovi život a ten by mal celú krajinu pre seba. Samozrejme, okrem území pod kontrolou Islamského štátu, no ani ten by nemal šancu proti zjednotenej armáde západných krajín a Sýrčanov, keby rôzne skupiny nebojovali proti sebe.
Aj keď sa pri dohode z Mníchova ozýva množstvo skepticizmu, riešenie sýrskej vojny neleží len na sýrskom území, práve naopak. Bojujúce strany sú už také oslabené, že sú závislé od podpory zo zahraničia. Tu však prichádza na rad otázka, či sa vôbec rôzne záujmy dajú spojiť v jedno riešenie.
Vzdá sa Rusko podpory diktátora? Alebo mu Západ uvoľní cestu, aby ovládol celú krajinu a pomôže mu ešte aj s Islamským štátom? A tu je tá najväčšia podobnosť dvoch Mníchovov. Opäť sa svetové mocnosti dohadujú o osude menšieho štátu. Hádam sa tentoraz lepšie rozhodnú.