Európa zabudla, že minulosť je zásadne tragická,“ povedal francúzsky premiér Manuel Valls. „Ak Európa nemôže ochrániť svoje hranice, môžeme začať pochybovať o koncepte Európy – nie o samotnej Európe, nie o našich hodnotách, ale o európskom projekte, koncepte, ktorý máme my a mali ho aj otcovia - zakladatelia Európy.“
Európska únia – 28 krajín a 500 miliónov ľudí – sa jednoducho nestratí len preto, že sa nevie dohodnúť, ako zvládnuť jeden či dva milióny utečencov. Ale Schengen, významný symbol súdržnosti, ktorý umožnil jeho obyvateľom voľný pohyb bez pasov a kontrol na hraniciach, sa pravdepodobne zastaví. Možno aj navždy.
Do Schengenu patrí viac než 400 miliónov ľudí. Je to pozoruhodný úspech. Môžete nasadnúť do auta v Portugalsku a celou cestou do Fínska cez Španielsko, Francúzsko, Nemecko, Poľsko, Litvu, Lotyšsko a Estónsko sa nemusíte ani raz preukázať pasom či občianskym preukazom. Dokonca neuvidíte ani nikoho v uniforme postávajúceho na hranici, kto by na vás mával. Nie, iba značka pri krajnici oznamuje Vitajte.
Dočasné či trvalé kontroly
Alebo skôr, taká bola situácia do konca roka 2015, keď Nemecko, Dánsko, Švédsko a Rakúsko znova zaviedli kontrolu pasov na svojich hraniciach, letiskách a v prístavoch. Kontrolujú dokonca aj cestujúcich z ďalších krajín schengenského priestoru. Francúzsko konalo ešte skôr. Neodkladne zaviedlo hraničné kontroly po novembrových teroristických útokoch v Paríži. Takže teraz opäť žije polovica občanov EÚ (vrátane Veľkej Británie a Írska) za skutočnými hranicami.
O novozavedených kontrolách sa tvrdí, že sú to iba dočasné opatrenia. Schengenský pakt ich dovoľuje počas nešpecifikovaného pohotovostného stavu počas nanajvýš šiestich mesiacov. Hrozba terorizmu však v dohľadnom čase pretrvá a výnimočný stav prílevu utečencov nevybledne do júla.