SME

Prečo žijeme najväčšiu revolúciu v dejinách

Stephen Hawking zdôrazňuje, že aktuálna revolúcia sa môže skončiť pre ľudstvo nešťastne. Stroje, ktoré stvoríme, sa nám vymknú spod kontroly.

Nová technológia príde potichu, postupne a tak, že si to väčšina jej používateľov ani neuvedomí. (Zdroj: SITA/AP)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Píše Tomáš Prokopčák, zástupca šéfredaktorky denníka SME

Revolúciu nebudú vysielať v televízii, neukážu vám ju, nedovolia vám zostať doma, kričal začiatkom sedemdesiatych rokov Gil Scott-Heron. 

Mýlil sa. Revolúcia nielenže odštartovala doma, táto revolúcia sa odohrávala aj v televízii a vo všetkých komunikačných prostriedkoch. Vieme o nej všetko, čo len chceme, a vieme toho tak veľa, že v skutočnosti sa vo všetkých tých informáciách strácame – a vôbec netušíme, že v nejakej revolúcii žijeme. 

Technológie a veda totiž v posledných dvoch desaťročiach zásadným spôsobom zmenili fungovanie, a v najbližších rokoch sa tento proces ešte zrýchli.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Svet ľudí sa nám jednoducho transformuje pred očami a dôvodom je príchod umelých inteligencií, použiteľnej virtuálnej reality, nástup automatov, dronov i domácej energetickej sebestačnosti, prichádza dostupné génové inžinierstvo, žijeme v čase prístupu k takmer celej kolektívnej pamäti ľudstva. 

Každý z týchto objavov a technológií, každý svojím malým či väčším kúskom mení to, čo znamená byť človekom.

Duch zo stroja

Ľudskú iracionálnu romantiku nahradí efektívna racionalita. Bude to racionalita strojov, algoritmov, ale nie toho, čo tak radi nazývame obyčajnými ľuďmi. My už nebudeme riadiť svet.

Zvyčajná predstava o príchode umelej inteligencie je veľkolepá. Zrazu sa objaví nejaký veľký superstroj, nový Hal, významný a ľahko identifikovateľný supertvor. Takto však príchod skutočnej umelej inteligencie vyzerať nebude. 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Nová technológia príde potichu, postupne a tak, že si to väčšina jej používateľov ani neuvedomí. Presnejšie, neuvedomuje si to – pretože prvé kroky sa už odohrávajú. Ešte zásadnejšie než porážka európskeho majstra v hre Go umelými neurónovými sieťami od googlu sú totiž zariadenia ako Amazon Echo. 

Ani nie za dvesto eur dostanete do domácnosti škatuľku, ktorá naoko dokáže „iba“ komunikovať s ostatnými chytrými elektronickými škatuľkami vo vašom dome. V skutočnosti je to však akýsi mozog domácnosti: Alexa podobne ako Cortana od Microsoftu či Siri od Apple je zatiaľ len relatívne hlúpa asistentka, ktorá vám odpovie na otázky o počasí, dopravnej zápche či akú knihu by ste si mali prečítať (a objednať, samozrejme, od Amazonu).

Lenže otvorenie tejto platformy ďalším vývojárom a avizovaná ambícia spojiť ju s prvkami umelej inteligencie z nej robí vášho osobného ducha zo stroja. Tých ďalších nosíte vo vreckách ako súčasť vašich smartfónov či hodiniek. 

Tieto duše v strojoch budú všade okolo nás.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C45DT na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Karikatúra denníka SME (Sliacky).


Peter Schutz

Podozrenie, že v KDH sa pomiatli, navodzuje výzva vláde.


Vyhlásenie šéfredaktorov Aktualít, Denníka SME, Denníka N a ICJK.


Nataša Holinová

Takýto koniec prokurátorov ÚŠP môže iba odradiť akýchkoľvek kvalitných ľudí.


SkryťZatvoriť reklamu