Autor je prezidentom UBS Wealth Management. Copyright: Project Syndicate, 2016.
Prvého premiéra Čínskej ľudovej republiky Čou En-laja v roku 1972 počas návštevy Richarda Nixona v Pekingu požiadali o názor na dôsledky Veľkej francúzskej revolúcie roku 1789. "Na hodnotenie je ešte príliš skoro," údajne odpovedal.
Čou pravdepodobne zle porozumel otázke a domnieval sa, že sa týka francúzskych búrok roku 1968. Jeho odpoveď však nemenej platí pre revolúciu, ktorá nedávno otriasla svetom filantropie. Dôsledky by mohli byť ďalekosiahle - ale ešte istý čas potrvá, kým im úplne porozumieme.
Miliardári vidia chybu
Dobýjanie filantropickej bastily sa začalo vlani v novembri, keď skupina takmer 30 miliardárov vrátane Jeffa Bezosa (Amazon), Richarda Bransona (Virgin) a Jacka Ma (Alibaba) ohlásila založenie koalície zameranej na prielom v energetike, nazvanej Breakthrough Energy Coalition (BEC). Tá sľúbila "nový model", ktorý využije partnerstvo verejného a súkromného sektora s cieľom mobilizovať investície "do naozaj transformatívnych energetických riešení pre budúcnosť".
Krátko po jej vyhlásení nasledoval záväzok Marka Zuckerberga a Priscilly Chanovej, že 99 percent svojich akcií facebooku (aktuálne v hodnote zhruba 45 miliárd dolárov) dajú na zlepšenie života novorodencov na celom svete. Aj oni zdôraznili význam "partnerstva s vládami, neziskovkami a firmami".