SME

Tenisky, kebaby a nechty: prečo prišelci nekradnú prácu našincom

Môže sa to zdať paradoxné, no s príchodom nových ľudí miest neubúda, naopak vznikajú nové.

(Zdroj: SITA/AP)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Najzábavnejší a najcynickejší argument, ktorý rieši obavu, že imigranti našim ukradnú prácu, je asi tento: ak ti niekto, kto nepozná dobre jazyk, nevychodil tu školu a v tejto krajine ani nemá rodinu a známych, predsa ukradne prácu, zamysli sa, či nie si úplné drevo.

Samozrejme, je to skôr sociologický vtip, proti ktorému každý znepokojený hneď namietne, že kto pýta menej, prácu predsa dostane. Aj na Slovensku, ktoré má s imigráciou malé skúsenosti, sa ukazuje, že to úplne tak nie je.

Odpoveďou v našom prostredí sú tenisky, kebaby a nechty. Vietnamci, ktorí prichádzali jednak na výučbové programy do spriateleného Československa a neskôr vo väčšom počte do krajiny, ktorú poznali len z rozprávania, vytvorili v 90. rokoch fenomén trhoviska s lacným čínskym textilom a obuvou.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Reštaurácie rýchleho občerstvenia ponúkajúce kebab, shawarmu alebo gyros – s odpustením, ide o rovnakú plnenú žemľu – vznikli povedľa hotdogov, langošov či richmanov, nie namiesto nich.

A napokon vznikali aj nechtové štúdia, kde skrčené mladé ženy lepia gélové nechty a hobľujú päty. Kedysi vás k vašej pedikérke musela uviesť matka alebo ste museli zdediť termín po starej matke; teraz si mnohé ženy odskočia dolepiť stratený pazúr počas obednej pauzy.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Je to starý argument, ktorým sociológovia a ekonómovia odpovedali pred časom aj na obavy Britov, Francúzov či Američanov: s príchodom nových ľudí miest neubúda, naopak vznikajú nové.

Chutný bonus: noví ľudia si radi prinesú ingrediencie, bez ktorých si nevedia predstaviť dobré jedlo. Vďaka tomu dnes v Bratislave konečne opäť dostať jahňacie – okľukou cez Viedeň ho dovážajú do ‚exotic shopov‘ ľudia z neucelených komunít. Okrem toho i datle priamo od Iráncov alebo ryžu, ktorá sa na tú z našich vývarovní vôbec nepodobá.

Kto ťaží z diverzity

Dalo by sa oprávnene predpokladať, že sú to výlučne obyvatelia kancelárii - teda mladá mestská stredná trieda -, ktorí benefitujú z „exotiky“. Raz si zájdu na autentický ramen a inokedy na „indiu“; vedia ich porovnať s jedlom, ako si ho pamätajú z dovolenky alebo zo svetáckejších metropol.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C45GX na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Oslavy 80. výročia oslobodenia Bratislavy na Slavíne.

Čo je Slavín a kto všetko sa tam zišiel?


13
Beata Balogová.

Bratčikov, Bombic a Fico vstúpia na pamätník... Nie, to nie je vtip.


3

Kreslí Mikuláš Sliacky


3
Jakub Filo

Sú späť. Trvalo to 80 rokov.


153
SkryťZatvoriť reklamu