Bernard Lewis, Kde se stala chyba?, preložil Ladislav Dlabal, druhé vydanie, Volvox Globator 2016
Rozprávanie o civilizáciách (a ich prieniku či súperení) je dlhodobo výbušnou záležitosťou a začiatkom polemík. Samuel Huntington a Francis Fukuyama by o tom vedeli rozprávať.
Bernard Lewis koncentrovaným prehľadom islamsko-západného vzťahu stojí na strane histórie. Napriek tomu polemiku vyvolal. Nebezpečná je už otázka Kde sa stala chyba? V hre sú zodpovednosť, vina a zlyhania.
Historik s ambíciou vyrušovať
Druhé české vydanie bude, zdá sa, darčekom k stým narodeninám (dožitým!) britsko-amerického historika, orientalistu a politického komentátora. Emeritný profesor Princetonskej univerzity je excelentným odborníkom na dejiny islamu, Osmanskej ríše a sociálno-ekonomickú históriu Blízkeho východu.
Svoju kariéru začal výskumom života stredovekých Arabov a profesijných cechov. Po vzniku štátu Izrael spolu s ďalším židovskými vedcami bol pri terénnych výskumoch na arabských územiach neželaný. Nechýbali dokonca obvinenia zo špionáže.
Lewis vyvolal pozornosť hodnotením arménskej genocídy. Nepopiera krutosti proti Arménom, ale odmieta označenie genocída. Za svoj postoj čelil v občianskoprávnom konaní francúzskym súdom.
„Vyrobil“ si nepriateľov v akademickom prostredí, poniektorí ho prirovnávali až k popieračom holokaustu. Atakom odolával s poukázaním na historické fakty, v ktorých nenašiel pre genocídu korektné dôkazy.
Lewis neignoroval citlivé témy palestínsko-izraelského konfliktu a vzostup militantného islamu. Volá po užšej spolupráci s Tureckom. Komentárom vo Wall Street Journal v roku 2006 priamo vyzval na zvrhnutie irackého režimu.