Autor je redaktorom MF DNES
Praha je druhé najväčšie slovenské mesto. A tak niet divu, že na nedávnej diskusii Inštitútu pre politiku a spoločnosť, ktorá sa konala v aule Fakulty sociálnych vied Univerzity Karlovej, bolo nabité.
Treba povedať, že drvivá väčšina z divákov boli pražskí Slováci alebo slovenskí študenti vysokých škôl.
Šéfredaktor časopisu .týždeň Štefan Hríb, ktorý bol na strane účinkujúcich najväčšou hviezdou, sa tak zveril s myšlienkou, že prvýkrát od novembra 1989 uvažuje o tom, že 5. marca nepôjde voliť.
Z rôznych dôvodov: rozdrobenosti pravicovej opozície, úplne podivných ľudí na kandidátkach opozičných strán ako napríklad Obyčajných ľudí, neviery v to, že ľudia ako Daniel Lipšic, Radoslav Procházka, Igor Matovič či Richard Sulík by spolu dokázali vytvoriť vládu, ktorá by vydržala štyri roky, zauvažoval Hríb verejne o tom, či má vôbec zmysel ísť k týmto voľbám.
Likvidácia demokracie povolená
Keď však vnímate to, čo sa deje okolo nás v strednej Európe, pochopíte, že práve tieto slovenské voľby majú extrémne vysokú dôležitosť. Nielen pre Slovensko, ale aj pre jeho okolie. A to preto, že slovenskú demokraciu, už aj tak oslabenú štyrmi rokmi vlády jednej strany, môžu ozdraviť a vrátiť do stavu blízkeho západným spoločnostiam.
Alebo ju ešte viac posunúť kaczyńsko-orbánovským smerom, ktorý celú strednú Európu vedie k podivnému poloautoritárskému usporiadaniu.