Píše Peter Schutz, komentátor SME.
Udalosť týždňa I
Britský deal.
Cameron, ktorému vyšla EÚ v ústrety dlhším krokom, než predpokladali aj optimisti, vyhral veľkú bitku, ale vojna ho len čaká.
Horká pilulka, ktorú pretlačil eurolídrom cez hrdlo, nesignalizuje porozumenie pre špecifiká UK, ktoré si ako historická mocnosť a najstaršia demokracia sveta zaslúži. Avizuje tvrdé precitnutie v Bruseli a okolí, že báť sa treba väčšmi o Európsku úniu bez Británie než o Britániu bez Európskej únie.
Zmäkčujúce protihry, že Cameron zase nevyboxoval až tak veľa, resp. dokonca málo, len mažú kolesá kampane „out“, ktorá už nabrala „major boost“ vstupom Borisa Johnsona. Geopoliticky najďalekonosnejšie referendum histórie zemegule sa uskutoční 23. júna.
Udalosť týždňa II
Južná Karolína a Nevada.
Trump je údajne už nezastaviteľný, zhodujú sa zdroje. Malý Bush však po Karolíne odstúpil a jeho elektorát nemá ozaj nič lepšie, než podporiť Rubia, ktorý získal v Južnej Karolíne a Nevade pekných 22,5 a 24 percent.
Hillary, ktorá v Nevade vyhrala nad Sandersom, by nebola ako prezidentka žiadna katastrofa, avšak Sýria, Rusko, Severná Kórea, Irán, Čína, Ukrajina a ďalšie krízy žiadajú pevnú ruku.
Ak sa republikáni zjednotia za Rubiom a dajú tak Cruzovi na známosť, že aj až tretí (a má vystúpiť), veľkohubý populista sa dá ešte azda poraziť.
Chybný krok
Slovensko nepožaduje základne NATO na svojom území.
Oznámil to Lajčák kolegovi Wasczykowskému. Ten prijal správu s pochopením, keďže slovenský minister zahraničných vecí by so svojím životopisom (MGIMO) nemohol na poľskom ministerstve ani pomáhať v kuchyni.