SME

Okamih pravdy: Potrebujeme zastaviť Trumpa

Republikáni, nemôžete sa spoliehať na demokratov, že zastavia Trumpa.

Donald Trump. (Zdroj: SITA/AP)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Autorka je politická teoretička Harvardovej univerzity

Tak ako mnohí z nás, ktorí sme vyrastali koncom 20. storočia, aj ja som strávila život zmätenými úvahami, ako sa len Hitler mohol dostať k moci v Nemecku. Ako teraz sledujem vzostup Donalda Trumpa, už to chápem.

Nechajme bokom, či je v poriadku priamo porovnávať Trumpa s Hitlerom; o to mi nejde. Ide mi skôr o to, ako môže demagogický oportunista využiť rozdelenú krajinu.

Prečítajte si tiež: Kto zastaví Trumpa? Možno už nikto Čítajte 
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Banalita zla

Aby som pochopila Hitlerov nástup k moci a šírenie nacizmu, spoliehala som sa v zásade na nemecko-židovskú emigrantskú filozofku Hannah Arendtovú a jej argumenty o banalite zla. Ľudia akosi dokážu brať sami seba, že „si len robia svoju prácu“, a pritom fungovať ako kolieska vo vražednej mašinérii. Arendtová  priniesla i druhú odpoveď v útlej, ale silnej knihe s titulom Muži v temných časoch / Men in Dark Times. V nej opísala všetkých tých, čo si mysleli, že Hitlerov vzostup je čosi hrozné, ale zvolili si „vnútorný exil“ alebo ostali neviditeľní a pratali sa z cesty v rámci stratégie ako zvládnuť situáciu. Vedeli, že zlo je zlo, ale aj oni ho zľahčovali tým, že opustili bojisko z pocitu beznádeje.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Teraz človek vidí, ako sa oba tieto javy rozvíjajú. Prvý sa napríklad prejavuje, keď novinári píšu o všetkom chrapúnskom a krutom, čo vyjde z Trumpových úst, a tým pomáhajú kultúrne asimilovať nás všetkých na to, čo počujeme. No oni sa pýtajú, či si len nerobia svoju prácu, keď reportujú o republikánskom favoritovi. Neasimilujeme sa už 30 rokov popkultúry na urážlivé a poburujúce výroky? Áno, oboje je pravda.

To však neznamená, že novinári by mali byť Trumpovým megafónom. Možno by sme sa len mali snažiť zhasnúť svetlá pri urážlivých rečiach: vypnúť mikrofón, keď sa niekto snaží zastaviť ostatných; obnoviť normy toho, čo sa berie ako zmysluplný príspevok do verejnej diskusie. Ale áno, bude sa to zdať ako protiváha novinárskych noriem, ale prečo nenechať Trumpa zaplatiť si vlastnú reklamu, keď chce vysielať nechutné a štvavé myšlienky? Stále bude mať hojný  prístup k slobode prejavu. Je načase jasne stanoviť hranice.

Sťahovanie do Kanady?

Druhý prípad možno zbadať v nespočetných rozhovoroch pri automatoch alebo dialógoch na večierkoch. „Áno, áno, je to hrozné. Verili by ste tomu? Už ste videli také dačo? Je to s Amerikou až takéto?“ „Jasné, jasné.“ Ale keď sa niekto spýta, čo teda robiť, nastane ticho. Mnohí z nás, až primnohí z nás, začínajú uvažovať o prijatí vnútorného exilu. Alebo žartujeme o sťahovaní do Kanady vážnejšie než inokedy.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C45NW na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Richard Raši.

Čo môžu naozaj zmeniť nové pravidlá pre štátne nákupy


Ak chce Pellegrini naozaj to najlepšie pre Slovensko...


Ilustračné foto.

Ad: Slovenská minimálna mzda kráča gréckou cestou.


Veľká súdna sieň Medzinárodného súdneho dvora v Haagu.

Harabinove výroky nie sú pravdivé.


Vladimír Balek
SkryťZatvoriť reklamu