Ayn Randová: Atlasova vzpoura (Argo/Dokořán, 2015).
Správny kapitalista je hrdý, tvorivý, racionálny a nezávislý od štátu. Jeho cieľom je rozvíjať svoje podnikateľské sny, nachádzať najlepších ľudí, viesť ich k úspechu a zveľaďovať cez svoj biznis aj krajinu okolo seba. Keď sa bude dariť jemu, bude sa dariť aj tým naokolo, ak sa budú snažiť.
Správny svet sa má riadiť logikou úspechu najlepších, prežitia najvýkonnejších. Silný štát a kolektívne rozhodovanie sú smrťou kreativity, rovnako ako idea božej prozreteľnosti, ktorá zasa nemá ani štipku logiky. A súcit, kolektívny duch, rovnostárstvo? Ayn Randová vo svojej temnej vízii amerického sveta Atlasova vzpoura (Argo/Dokořán, 2015) s takýmito podľahnutiami a slabosťami neráta. A ak ide o prospech firmy, ani neschopný vlastný brat v nej nemá čo hľadať.
Možno to na prvý pohľad pôsobí cynicky, ale keď sa začítate do hrubočiznej knihy a začnete odhaľovať plazivú pleseň sociálneho a socialistického myslenia, budú sa vám pred očami objavovať kroky mocných, ktoré zažívame na vlastnej koži. A v takom prípade sa začne literatúra až príliš obtierať o realitu.
“Niektoré knihy je dobré čítať práve vo chvíľach, keď za oknami zúri triedny boj. Teda, pardon, predvolebná kampaň, ale s heslami a manipuláciou reality či štátnych médií, ktoré urputný triedny boj výrazne pripomínajú.
„
Odchovaná Leninom
Alica Zinovievna Rozenbaumová sa narodila v roku 1905 v Petrohrade, kde študovala v búrlivom porevolučnom období filozofiu. Októbrovú revolúciu, zrod bolševickej éry, nástup nového ekonomického poriadku a rozvrat krajiny teda intenzívne zažívala priamo v srdci sovietskeho diania.
Navyše v intelektuálnom prostredí videla nielen revolučné nadšenie, ale aj nástup ideologického teroru a rozhodovania štátneho aparátu.