"Taký nepríjemný a nebezpečný zlozvyk, mal by si s tým vážne prestať. Môže ťa to zabiť, a to nehovorím o riziku pre všetkých okolo. Viem, že za tvojich čias to robili všetci, ale dnes sme už inde. Prestaň. Kvôli nám.“
Približne takto sa bude začínať debata, ktorú povedú ľudia z generácie dnešných tridsiatnikov so svojimi vnúčatami.
Reč bude samozrejme o jednom z najnebezpečnejších zlozvykov našej doby – šoférovaní.
Šoférovanie podľa policajných štatistík za päť rokov len na Slovensku zabilo tisíc ľudí a vážne zranilo tisíce ďalších. Je rádovo väčším zabijakom ako organizovaný zločin či vírus HIV. Prežíva len preto, že autá sú veľmi užitočné a šoférovanie spoločnosť nakazilo postupne.
Na tragédiu okolo áut si ľudia tak nejako zvykli, podobne ako napríklad na fajčenie.
Za pár desaťročí však nevyhnutne príde doba, keď bude ambícia sadnúť si za volant okolím vnímaná ako nezodpovedná, priam neetická staromilskosť. Asi tak, ako sa dnešní mladí rodičia pozerajú na starkých, ktorí si zapália v obývačke pri deťoch.
Šoférovanie zabijú roboty.

Prečo vyhrajú
Automaty budú už zopár rokov šoférovať rádovo bezpečnejšie ako ľudia, inak by sme ich nikdy nepustili na cesty. Robot nikdy nepije, nebude prekračovať rýchlosť a ak sa kdekoľvek na svete stane nehoda, ostatné stroje sa z nej už navždy poučia.
Ich schopnosti nebudú vekom upadať, ale budú sa už navždy zlepšovať. Rozvoj technológie bude tlačiť konkurencia automobiliek, ktoré sa budú predháňať vo vylepšovaní bezpečnosti a efektivity.
Nakoniec bude štatistika taká neúprosná, že z ľudských šoférov sa v očiach okolia stanú hazardéri. Kedy?