Autor je politológ a prezident Inštitútu pre verejné otázky
Známy rakúsky sociálno-demokratický politík Hannes Swoboda, predstaviteľ Strany európskych socialistov (PES) a bývalý predseda frakcie Progresívnej aliancie socialistov a demokratov v Európskom parlamente, v reakcii na nedávne výroky predsedu Smeru-SD Roberta Fica na tému utečencov, keď slovenský premiér brojil proti vzniku „ucelených moslimských komunít“ na Slovensku, vyhlásil: „Robert Fico nie je ani sociálny, ani demokrat.“
Význam tohto vyhlásenia sa dá lepšie pochopiť, ak vezmeme do úvahy fakt, že práve Hannes Swoboda bol svojho času jedným z najväčších advokátov Smeru-SD v PES, zvlášť vtedy, keď európski socialisti rozhodovali, či ponechajú členstvo Smeru-SD v tejto straníckej štruktúre po tom, čo v roku 2006 Ficova strana vstúpila do vlády s radikálnonacionalistickou SNS.
Odlišná genetika
Od roku 2005 strana Roberta Fica, ktorá postupne pohltila všetky menšie slovenské ľavicové subjekty (SDSS, SDĽ, SDA, SOP, Stred, Ľavicový blok), používa názov Smer – sociálna demokracia. Formálne je (ešte stále) členom PES. Odpoveď na otázky, či je Robert Fico sociálnodemokratickým politikom a či je Smer-SD sociálno-demokratickou stranou, je však jednoznačná: Nie.
Je to veľmi jednoduché – Robert Fico nie je sociálny demokrat, pretože nemá sociálnodemokratické názory a neriadi sa sociálnodemokratickým krédom vo svojej činnosti.
Smer-SD nie je sociálnodemokratická strana, pretože nemá sociálnodemokratický vnútorný charakter, program a neuskutočňuje sociálnodemokratickú politiku. Má síce medzi svojimi voličmi veľa takých, ktorí by sa dali označiť za tradičných voličov sociálnej demokracie, ale na charakter strany tento fakt zásadný vplyv nemá, nanajvýš ovplyvňuje jej taktiku pri oslovení voličov a praktické kroky pri presadzovaní rezortných politík, najmä v sociálnej oblasti.
Nejde pritom o to, že Smer-SD je predovšetkým projektom osobným (Robert Fico) a skupinovým (podnikatelia blízki v 90. rokoch HZDS). Aj takéto osobné a skupinové politické projekty sa môžu postupne vyprofilovať na štandardné, ideologicky jasnejšie zadefinované strany (nestáva sa to často, ale našli by sa také prípady). V prípade Roberta Fica a jeho strany však absentovalo to najdôležitejšie, čo by mohlo určiť smer vývoja strany a jej lídra k sociálnej demokracii – hodnotová a ideová DNA. Práve tento genetický predpoklad neumožnil proces „sociál-demokratizácie“ Smeru.
Pochovaná SDĽ
Sociálnodemokratickou formáciou nebola počas svojej existencie ani SDĽ, ku ktorej popredným predstaviteľom Robert Fico patril. Bola to postkomunistická ľavicovodemokratická socialistická strana, ktorá po páde komunistického režimu prešla vnútorným procesom transformácie, prebrala viaceré postuláty sociálno-reformistickej koncepcie „demokratického socializmu“ a získala členstvo v Socialistickej internacionále.