Autor je politológ, venuje sa teórii politických systémov
Prevažná väčšina voličov sa nezamýšľa nad tým, koľko hlasov dokáže politická strana zmysluplne využiť vo voľbách, neskúma po voľbách, či by pár stoviek hlasov ovplyvnilo výsledky volieb a už vôbec nepredpokladá, že práve ich hlas ovplyvní výsledky volieb.
Minimálne sú si vedomí, že je extrémne malá pravdepodobnosť, že práve ich hlas bude mať vplyv na výsledky volieb. Uvedené presvedčenie je možné podoprieť tým, že od zavedenia jedného viacmandátového volebného obvodu sa na Slovensku ešte nikdy nestalo, aby tisíc hlasov ovplyvnilo volebné výsledky.
Minimum 150 tisíc hlasov
Pohľadom do histórie možno povedať, že každá strana bude potrebovať približne 150 tisíc hlasov, aby získala mandáty v parlamente.
Na vytvorenie vládnej väčšiny bude potrebné získať približne milión hlasov a ústavnú väčšinu bude mať zoskupenie, ktoré získa približne 1 400 000 hlasov.
Uvedené odhady korešpondujú s výsledkami volieb v roku 2012. Smer získal 1 134 280 hlasov, čo mu vynieslo 83 mandátov. K ústavnej väčšine potreboval získať ešte 219 452 hlasov. Zisk 1 353 732 hlasov by v uvedenom roku postačoval na to, aby Smer mohol sám meniť ústavu alebo ústavné zákony.
Na druhej strane, pokojne mohol prísť aj o 204 077 hlasov, a aj napriek tomu by vytvoril jednofarebnú vládu. Aj keď je pravda, že so 76 poslancami by to nemali vôbec jednoduché. Pravicové strany potrebovali presvedčiť ešte približne 250 000 hlasov, aby so 76 poslancami mohli chvíľku snívať o zostavení vlády.