Autorka je predsedníčkou Medzinárodnej koalície za zdravie žien. Copyright: Project Syndicate, 2016.
Komáre nepoznajú hranice a strach tiež nie. Kým zdravotníci zápasia s vírusom zika, svetom sa šíri panika. Táto kríza však osvetľuje dve dôležité pravdy.
Prvým odhalením je, do akého žalostného rozkladu sa dostali zdravotnícke sústavy naprieč Latinskou Amerikou i mimo nej. Nestalo sa to náhodou. Vo veľkej miere ide o dôsledok tlaku poskytovateľov zvýhodnených pôžičiek, ako je Medzinárodný menový fond, na rozvojové krajiny, aby zoškrtávali výdavky v sociálnej oblasti vrátane zdravotníctva, a to už od roku 1980.
V Brazílii a ďalších krajinách orgány štátu mohli podniknúť dobre známe a nákladovo efektívne opatrenia na reguláciu chorôb šírených komármi, no neurobili ich. Žiť s dôsledkami musia tí najviac postihnutí, zvyčajne chudobní.
Absurdné rady
Po druhé, epidémia ziky s osobitnou bolestivosťou odhaľuje ďalšie vážnu hrozbu pre verejné zdravie: upieranie reprodukčných práv ženám. Aj v tejto veci sa vlády vyhýbajú zodpovednosti, často groteskným spôsobom. Zaznamenaný prudký vzostup počtu prípadov mikrocefálie - vrodenej chyby - medzi novorodencami v oblastiach postihnutých zikou viedol vlády v Brazílii, Kolumbii, Ekvádore a Salvádore k vydaniu výstrahy, aby sa ženská časť populácie „vyhýbala tehotenstvu".