Autor je riaditeľ Centra pre teritoriálne medzinárodné štúdiá pri Filozofickej fakulte Univerzity Komenského
Pokora sa stala často skloňovanou vlastnosťou už pred voľbami. Aj náš exkluzívny prieskum pre denník SME upozorňoval, že slušnosť a pokora sú vlastnosti, na ktorých si časť voličov potrpí.
Po voľbách bolo možné rôzne prejavy pokory sledovať u viacerých politikov. A najviac asi u tých predsedov strán, ktorí pred sobotou viedli prieskumy verejnej mienky.
Dnes ešte nie je možné povedať, aká vláda vznikne. Rovnako by bolo veľkou špekuláciou hovoriť o tom, či najbližšie voľby budú až o štyri roky, alebo už po predsedníctve krajiny v Rade EÚ. Avšak jedno je veľmi viditeľné už dnes – hneď niekoľko zdvihnutých prstov.
Jedno z najväčších prekvapení volieb je nepochybne nízky zisk Siete a vypadnutie KDH z parlamentu. Pravicoví voliči vyslali silný signál stredopravým politickým stranám, že si naozaj želajú počuť ich vymedzenie sa voči tým, ktorých považujú za nepriateľov. Či už to mal byť v ich vnímaní Smer-SD, alebo to bude strana Mariana Kotlebu.
A práve ochota negatívne sa vymedziť výrazne prispela k úspechu SaS a Obyčajných ľudí. Do veľkej miery je to aj preto, že voličské rozhodovanie je zložitým procesom, v ktorom výraznú úlohu hrajú emócie.
Dokonca existuje prúd politológie, ktorý im pripisuje väčšiu úlohu než racionálnemu premýšľaniu. Aj z tohto dôvodu bežní voliči potrebujú komunikáciu, ktorej rozumejú. Mnohé z posolstiev, ktoré šírili strany KDH, Sieť či Most-Híd, buď neboli dostatočne zrozumiteľné, alebo uveriteľné.