SME

Človek, ktorý vyvracia klamstvá o ruskej invázii na Ukrajinu

Rozhovor s mediálnym odborníkom Jevhenom Fedčenkom, ktorý bojuje proti ruskej invázii na Ukrajinu vyvracaním klamstiev. Ide to ťažko.

Jevhen Fedčenko je expert na ohováranie, lož, propagandu a ľudskú dušu, ktorá sa tak rada nechá klamať. (Zdroj: PETRA PROCHÁZKOVÁ)

Jevhen Fedčenko sa chápavo usmieva, keď mu rozprávam, ako sa vraciam z východnej Ukrajiny a vlastná matka na mňa vo dverách máva výtlačkom nemenovaných novín s tým, že sa tam píšu úplne iné veci, než som posielala domov ja. Jevhen Fedčenko je totiž expert na ohováranie, lož, propagandu a ľudskú dušu, ktorá sa tak rada dá klamať. Alebo pre to, aby klamaná nebola, vôbec nič nerobí.

Fedčenko je okrem toho, že zastáva funkciu dekana vyššej školy žurnalistiky v Kyjeve, tiež expertom na podvrhy, lož na internete i v tlačených médiách aj vynikajúcim žurnalistickým teoretikom a praktikom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Viac podobných článkov nájdete na SME+. Vznikajú vďaka vašej podpore. Ďakujeme.

Vie, ako sa v dnešnom svete majú čítať noviny, ako rozoznať správu pravdivú od fejku, kto stojí za internetovými servermi šíriacimi nenávistné, rasistické, protiamerické či protiukrajinské správy. Jeho recept je jednoduchý: Nečítajte to.

Fedčenko s kolegami vymyslel projekt Stop fejk, ktorý sa zameriava na vyhľadávanie zámerne šírených dezinformácií.

Medzi najlepšie kúsky patrí napríklad rozkrytie príbehu o ukrižovanom ruskom chlapcovi v ukrajinskom meste Slavjansk ukrajinskými vojakmi. Išlo o úplne vymyslenú udalosť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Aj keď dnes je už úplne jasné, kto a prečo falošné informácie o umučení trojročného chlapca šíril, vo vedomí časti Rusov Slavjansk zostáva dodnes miestom spojeným so strašnou tragédiou, ukrajinským sadizmom a nenávisťou. Aj preto je ťažké proti fejkom bojovať. Keď sú raz vonku, vymazať ich z hláv ľudí nie je vôbec jednoduché.

Ako dnes máme čítať médiá a nestať sa obeťou dezinformácie alebo poloprávd? Málokto má čas si všetko preverovať...

„Nenaučím vás odhaľovať absolútnu pravdu. Je niekoľko pravidiel a medzi tie základné patrí nikdy nečítať anonymné články, nespoliehať sa na jeden jediný zdroj. Ani keď ide o vaše milované médium. Skúste si rovnakú informáciu nájsť ešte inde. Som síce bývalý televizák, ale radím menej sledovať televízne kanály. Hľadáte pravdu? Viac čítajte.“

Televízia je podľa vás nevierohodná?

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C45WG na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu