Dalibor Roháč je výskumník v American Enterprise Institute vo Washingtone
Márton Gyöngyösi, jeden z lídrov Jobbiku, nevyzerá v nijakom smere ako fašista. Keď som sa s ním v lete minulého roku stretol v jeho kancelárii s krásnym výhľadom na Dunaj, tak ma 38-ročný podpredseda zahraničnopolitického výboru maďarského parlamentu privítal bezchybnou angličtinou.
Po vysokoškolských rokoch na Trinity College v írskom Dubline sa vydal na úspešnú kariéru v spoločnostiach KPMG a v Ernst and Young, ktorú však v roku 2006 prerušil, aby sa mohol venovať politickej práci v hnutí Jobbik.
Čo číta líder Jobbiku?
Okrem maďarských titulov mal na poličke svojej pracovne knihy Samuela Huntingtona, z obdivu ku ktorému sa v našej konverzácii vyznal, Lea Straussa či známej zambijskej ekonómky Dambise Moyovej.
Pretože sa narodil rodičom pracujúcim v maďarskom zahraničnom obchode, časť detstva strávil v Iraku a v Egypte. Odtiaľ si so sebou odniesol nie úplne povrchnú znalosť islamu a arabskej kultúry.
Počas nášho rozhovoru som sa viackrát pristihol, že mi Gyöngyösi bol vyslovene sympatický. A to na ňom bolo azda to najdesivejšie. Môj šarmantný maďarský hostiteľ nevyzeral ako fašista, ale z názorov, o ktoré sa so mnou podelil, ma mrazí dodnes.