Priemyselnú revolúciu často označujú za jeden z najdôležitejších faktorov pri definovaní modernej európskej spoločnosti. Výroba a obchodovanie s tovarmi zmenili náš životný štýl.
Od konca prvého desaťročia 19. storočia sa odohrávajú ďalšie priemyselné revolúcie. Dnes sme svedkami ešte dôležitejšieho posunu. Rýchle zmeny budú nasledovať jedna za druhou: neustála modifikácia našich výrobných metód a ekonomického života nahradí stabilné formy výroby.
Nielen rýchlosť zmien sa mení. Doposiaľ existovala jasná hranica medzi vynálezmi, navrhovaním, výrobou a obchodom s tovarom, nehovoriac už o tom, ako sme sa vyrovnávali s odpadom. Všetky tieto fázy budú koexistovať a budú sa diať paralelne.
Výskum bude súčasťou cyklu výroby
Toto si vyžiada prehodnotenie spôsobu, akým organizujeme ekonomický život, a teda aj politiku: budeme musieť začať integrovať všetky štádiá ekonomickej aktivity. Koncepcia cirkulárnej ekonomiky nanovo definuje východiskový bod tradičnej výroby. Pri navrhovaní výroby v minulosti prevažovalo lineárne myslenie: od komodity cez výrobnú metódu po konečný výrobok, a od výrobnej fázy po otázku, čo urobím s odpadom.
Výroba bývala stabilnou, nemennou časťou ekonomického života. Istá výrobná metóda sa používala až do dňa, keď ju nový vynález urobil zastaranou. V súčasných ekonomikách treba fázu vynálezu a návrhu plne integrovať do výrobného procesu. Neustále obnovovanie znamená stálu spätnú väzbu.