Každý národ má takú vládu, akú si zaslúži. So známym úslovím by dnes asi mnohí nesúhlasili. Predovšetkým občania, ktorí šli k urnám s jasným želaním ukončiť Ficovu éru Smeru, namietnu, že si taký výsmech do tváre, akým je koalícia Smer, SNS, Most a Sieť, rozhodne nezaslúžili. A na hlavy voličov Siete a Mosta sa teraz sype kritika, či dokonca osočovanie, ktoré by mohlo v školách poslúžiť ako názorný príklad kyberšikany.
No darmo si budú voliči pravice sypať sami sebe alebo i navzájom popol na hlavu. (Sypať by si ho mali iní, ale tí už na to teraz nemajú čas ani pomyslenie. Terazky predsa zostavujú vládu.)
Voliči volili jednoducho iba to, čo bolo k dispozícii. A výsledok potvrdzuje dve skutočnosti.
Po prvé, že zákulisné sily, ktoré mali silný až existenčný záujem na pokračovaní vlády Smeru, mali tento scenár zrejme dobre pripravený.
A po druhé, ide o dôkaz, že v ponuke antificovskej alternatívy bol od počiatku zakódovaný problém či skôr celý balík problémov.
Takže súčasný vývoj – vrátane emócií, ktoré ho sprevádzajú – nie je len dôsledkom povolebnej situácie, ale aj jej príčinou. Skrátka to nemohlo dopadnúť inak než plejádou zlých možností, spomedzi ktorých sa teraz jedna stáva skutočnosťou.
Výstrel motyky
Treba si tiež pripomenúť, že sa práve táto možnosť vývoja dlhodobo črtala ako najreálnejšia. Počas celých štyroch rokov predsa Fico valcoval prieskumy viac než 30-percentnými preferenciami, a tak sa šanca na inú než smerácku vládu javila ako utópia.
Akurát bolo jasné, že Smer zoslabne a bude si musieť niekoho do vlády pribrať. A keď začal slabnúť príliš, úmerne s tým rástol aj počet pribraných partnerov.
Nečakaný debakel vládnej strany len nakrátko ako výstrel motyky priniesol letmú nádej pre nepripravenú pravicu. Treba si však čestne priznať, že to bola nádej nereálna – najmä preto, že samotné pravicové strany nemali v moci jej naplnenie.
Potvrdzujú to aj čísla: Smer, ktorý pred štyrmi rokmi volilo 1,1 milióna ľudí, získal vyše 730-tisíc hlasov, takže ho cca 400-tisíc priaznivcov opustilo. Spolu so SNS je to už 950-tisíc voličov za chrbtom.