Autor je spisovateľ a publicista
Samozrejme: nielen na Slovensku. Salvador Dalí už dosť dávno vyslovil názor, že demokracia je výplodom „chorého mozgu“. Keď sa nad tým zamyslíme … Len chorý mozog si môže myslieť, že podvzdelaná masa voličov je schopná vybrať najlepšiu alternatívu.
Demokratické voľby však majú aj svoje prospešné stránky. Ich najznámejším pozitívnym aspektom je, že ľud krajiny dostáva jedinečnú možnosť vysloviť sa k veciam verejným a takto nadobudnúť pocit, že režim, v ktorom žije, je skutočne demokratický.
Ďalšou, mimoriadne kladnou stránkou volieb – ak, pravda, nie sú dajako zmanipulované – je, že presnejšie než akýkoľvek štatistický úrad či prieskumná agentúra ukazujú, aká je momentálna úroveň vzdelania, výchovy, sebareflexie, zmyslu pre zodpovednosť, solidaritu, toleranciu a pre súcit toho-ktorého národa. Inak povedané, demokratické voľby sú nastaveným zrkadlom.
Podľa (žiaľ) rozšíreného názoru demokracia síce nie je ideálna, ale ľudstvo lepšie spoločenské usporiadanie nevymyslelo. Lož, až sa hory zelenajú a mraky červenajú. Veď Aristoteles (kto by pochyboval o jeho autorite?) demokraciu – spolu s oligarchiou a tyraniou – považuje za negatívnu formu spoločenského usporiadania.