Autor je reportér Českého rozhlasu
Hrdlorezi z tzv. Islamského štátu čelia v posledných dňoch mohutnej ofenzíve sýrskych vládnych síl a ich spojencov. Damask sa s pokračujúcou vzdušnou podporou ruských lietadiel a vrtuľníkov snaží dobyť Palmýru. Svetoznámu perlu púšte, ktorú IS obsadil vlani v máji a odvtedy zničil niektoré z tamojších najslávnejších pamiatok.
Palmýra je však veľmi dôležitá aj zo strategického hľadiska. V prípade jej znovudobytia by sýrska armáda zaznamenala jedno z najväčších víťazstiev vo viac než päťročnom konflikte a mala by otvorenú cestu k metropole rovnomennej provincie či k irackej hranici.
Boje medzi sýrskymi jednotkami a IS zúria aj pri starobylom Karajtíne a Asadov režim pripravuje ofenzívu pri hranici provincie Rakka, kde leží aj rovnomenná metropola tzv. Islamského štátu.
Získavajú moc zdola
Väčšiu hrozbu než ISIS však v súčasnosti predstavuje sýrska odnož al-Káidy, teda Front an-Nusrá. Práve táto džihádistická organizácia nie je spolu s tzv. Islamskou republikou zahrnutá do dohody o prímerí v Sýrii, Američanmi vedená koalícia však až na výnimky pozície al-Káidy v Sýrii nebombarduje a sústreďuje sa výlučne na ISIS. Na Front an-Nusrá tak útočia prakticky len sýrske jednotky, ruské lietadlá alebo sýrski Kurdi.
Jednotky z Frontu an-Nusrá pritom ovládajú a kontrolujú rozľahlé územia, ktoré dobyli aj s pomocou umiernených povstaleckých skupín vrátane Sýrskej slobodnej armády. A niektoré po ich boku bojujú dodnes, ako napr. na pobrežnej Latakii, aj preto sú stále terčom úderov, ruských či sýrskych lietadiel aj pozemných síl.