Autor je spisovateľ.
Čo je to krádež duševného vlastníctva, presne definuje zákon. Zákony však niekedy ukotvujú stav, ktorý nie je normálny. Vedúca úloha jednej strany i židovské zákony tiež legalizovali absurditu. A čo keď je kultúrne pirátstvo ziskom pre spoločenstvo? A je na vine pirátstvo?
Už keď je to ilegálne, je to aspoň zadarmo. Myšlienka, ktorá rozpálila právnikov ochraňujúcich autorské práva. Po dlhých rokoch boja proti pirátskym serverom umožňujúcim sťahovanie hudby, filmov i kníh sa ukazuje, že problém bude asi niekde inde. Kradnúť sa isto nepatrí, je to neslušné.
Forma krádeže je však otázkou konsenzu väčšiny. V prípade narábania s popkultúrnymi obsahmi na internete však vyvstáva aj otázka, či lobing vplyvných záujmových skupín bojujúcich na strane inštitúcií za zachovanie autorských práv v podobe, v akej boli definované pred desiatkami rokov, nie je tak trochu udržiavaním prostredia s viac než pokrivenými vzťahmi. Chcú to spotrebitelia?
Pirátske sťahovanie súborov v digitálnom prostredí porušuje zákonodarstvo nedigitálneho sveta. Na druhej strane prinieslo aj obrovskú diverzifikáciu vnímania kultúrnych produktov a umožnilo cestu k štúdiu a samoštúdiu ľudí, ktorí by sa k takému ohromnému množstvu informácií jednoducho nedostali. A teraz – čo je viac: či dostávajú tantiémy držitelia autorských práv, alebo široká dostupnosť kultúrnych produktov?
Fuj, liberál a anarchista jeden, podsúva eticko-morálne súdy do ekonomicko-legislatívnych vzťahov, počujem v diali.
Pochybná spoločnosť
Vtipná bosnianska eklektická partia muzikantov, ktorí si hovoria Dubioza kolektiv, spája vo svojej tvorbe balkánsku muzikantskú divokosť, reggae, punk a k tomu pridáva dávku politickej nekorektnosti a provokatívnosti.
V roku 2014 publikovala táto skupina na youtube pesničku s videom Free mp3 (The Pirate Bay Song).