Autor je veľvyslanec USA na Slovensku
Medzinárodný deň Rómov, ktorý si každoročne pripomíname 8. apríla, je príležitosťou osláviť bohatú rómsku kultúru, ale zároveň sa zamerať aj na prekážky, ktorým Rómovia naďalej čelia.
Rómovia sú už stáročia súčasťou pestrej európskej kultúrnej mozaiky. Majú vlastné jazyky a kultúru a ich počet sa odhaduje na 10 až 12 miliónov na celom kontinente, pričom v Spojených štátoch žije milión amerických občanov rómskeho pôvodu.
Každá ich generácia prispieva tvorivosťou a energiou ku kultúrnemu obrazu Európy. Napriek tomu, že v priebehu desaťročí nastal určitý pokrok, mnohí Rómovia stále žijú na okraji spoločnosti a naďalej sú obeťami násilia a diskriminácie vo vzdelávaní, v zamestnávaní, bývaní a zdravotnej starostlivosti.
Neustále musia bojovať o veci, ktoré väčšina z nás berie ako samozrejmosť – chodiť do školy, navštevovať lekára, uchádzať sa o prácu alebo nájsť si slušné bývanie.
Časť komunity na okraji
Spojené štáty si každoročne pripomínajú Medzinárodný deň Rómov ako výraz odhodlania inkluzívne a rovnoprávne zaobchádzať so všetkými Rómami. Vážime si aj aktivistov a občanov, ktorí každodenne bojujú za skončenie diskriminácie Rómov a ďalších menšín.
Slovensko môže byť právom hrdé na svoju rýchlo rastúcu ekonomiku a klesajúcu nezamestnanosť a na to, že naďalej priťahuje zahraničné investície talentovanou pracovnou silou a silnými hospodárskymi základmi.
Dlhodobé vyhliadky ekonomického vývoja však závisia do istej miery od lepšej integrácie Rómov. Žiadny štát nemôže spĺňať nároky a výzvy 21. storočia, keď veľká časť jeho obyvateľstva – a jeho pracovnej sily – ostáva marginalizovaná.