Zatiaľ čo Európania (vrátane Slovákov) oplakávajú rozmach populistických politických strán, takzvané Panama Papers — prezradenie informácií a dokumentov, ktoré ukazujú, ako sa celá vrstva ľudí vyhýba daniam a funguje mimo pravidiel, ktorými väčšina žije – prichádza v pravej chvíli.
Populisti dostávajú hlasy, lebo ľudia stále silnejšie cítia, že politika, komercia a sociálne témy fungujú v sfére mimo ich vplyvu.
Dnešný svetový systém je hybridom najhorších prvkov regulácie a konkurencie voľného trhu. Kapitál – vo forme peňazí – sa môže slobodne pohybovať po celom svete, ale ľudia nie.
Všetka politika je miestna, zatiaľ čo financie sú medzinárodné. Zákony sú národné, ale bankovníctvo je globálne. Podnikateľské elity využívajú medzery – ktorých je nespočetne – v týchto veciach.
Ľudia v zozname klientov panamskej právnej firmy Mossack Fonseca by zrejme všetci tvrdili, že sú kapitalisti, ale oni nefungujú v kapitalistickom systéme.
Nikto iný ako sám Adam Smith, otec kapitalizmu voľného trhu, varoval pred nerovnosťou prostredníctvom deformácií ekonomického systému. K deformáciám, pred ktorými varoval, patrí aj "bránenie voľnému prúdeniu pracovnej sily a akcií, z jedného zamestnania k druhému a z miesta na miesto“.