Autorka je publicistka, žije v Izreali
Neustála transformácia Blízkeho východu si od miestnych veľmocí vyžaduje flexibilitu a pohotovosť. Kráľovská rodina Saudov investuje do silných priateľov a opúšťa slabé miesta v reťazi spojencov.
Saudská Arábia sa rozhodla stiahnuť sa z jedného z frontov, kde v pozadí bojovala o vplyv so svojím najväčším regionálnym súperom - šiítskym Iránom.
Obe veľmoci si merajú sily najmä v Sýrii a v Jemene, a preto rozhodnutie Saudov ponechať Libanon napospas Iránu a ich klientovi, hnutiu Hizballáh, analytikov prekvapilo.
Rijád pozastavil finančnú pomoc Bejrútu, ukončil v krajine vysielanie saudskej spravodajskej stanice a varoval svojich občanov pred vycestovaním do Libanonu.
Saudi tak preťali dlhú históriu vplyvu v Libanone, kde pomáhali miestnym sunnitským skupinám vyvážiť ich sily s hnutím Hizballáh a sprostredkúvali mierové rokovania medzi znepriatelenými stranami.
Pozastavením pomoci v podobe štyroch miliárd dolárov Rijád oslabil už aj tak chabú libanonskú armádu, ktorá bola najlepšou alternatívou k milíciám Hizballáhu, a nepriamo tak šiítske hnutie posilnil.
Dôsledky tohto kroku by mohli v najbližšom čase pocítiť viaceré krajiny na Blízkom východe vrátane Izraela, pre ktorý je Hizballáh najlepšie ozbrojeným nepriateľom spomedzi neštátnych aktérov.