Autor je spisovateľ a prekladateľ
Celý život sa živím prácou, ktorá je zároveň mojou zábavou – aj tohto roku je to tak. Práve som dokončil pre Divadelný ústav preklad piatich Senecových hier. Jedna z nich – Trójanky – sa odohráva na konci trójskej vojny, jedným z jej hrdinov je Odyseus, nuž som si znova pripomenul aj ten dvojdielny príbeh – Iliadu a Odyseu –, ktorý sa vraj odohral pred vyše tritisíc rokmi, no Homér ho zapísal až oveľa neskôr, takže ho čítame ako rozprávku.
Prečo je tá rozprávka taká slávna? A prečo je jej hlavným hrdinom práve Odyseus?
(Starí Gréci ho občas volali aj Ulixes a občas iba Klamár, takže – hľa! Ulisný Ulixes! Nepochádza náhodou aj slovenské slovo úlisný z jeho mena?)
Odyseus klame od začiatku. Keď sa mu nechce do vojny, hrá blázna a seje soľ. Keď sa do vojny predsa len vyberie, ľsťou zatiahne do nej aj Achilla. Prvý má podľa veštby padnúť ten, čia noha sa prvá dotkne trójskej pôdy.
Odyseus predstiera, že sa jej dotkol on – a odskáče to potom niekto iný. Bohovia si jeho ľsti asi obľúbili, takže po desať rokov trvajúcej vojne ho nechajú ešte desať rokov blúdiť a zabávajú sa na tom, ako Odyseus oklame kyklopa Polyféma, čarodejnicu Kirké aj Sirény, zatiaľ čo doma jeho verná Penelope rovnako šikovne klame pytačov. Pravdaže, najväčšou Odyseovou ľsťou bol trójsky kôň. Ten pomohol ukončiť trójsku vojnu aj zničiť Tróju.