Autor je profesor bioetiky na Princetonskej univerzite. Copyright: Project Syndicate
Počítačový program AlphaGo, špeciálne zostavený na hranie hry go, vyvolal nedávno šok medzi jej fanúšikmi, keď v zápase na päť hier zvíťazil 4:1 nad Leem Sidolom, jedným zo špičkových profesionálnych hráčov sveta.
Prečo, pýtate sa možno, to má byť novinka? Ubehlo už dvadsať rokov od čias, keď počítač Deep Blue od IBM porazil svetového šampióna v šachu Garryho Kasparova, a všetci vieme, že odvtedy sa počítače zdokonalili. Lenže Deep Blue vyhral vďaka prostej výpočtovej sile, pretože svoje schopnosti využil na prepočítanie vyššieho počtu ťahov do hlbšej úrovne, než dokáže aj svetový šampión.
Go sa hrá na oveľa väčšej hracej doske (19 x 19 pozícií, oproti tomu v šachu je 8 x 8 políčok) a možných ťahov je viac než atómov vo vesmíre, takže bolo nepravdepodobné, že by ľudskú bytosť s intuitívnym zmyslom pre najlepšie ťahy prekonala hrubá výpočtová sila.
Lepšie ľudské bytosti
AlphaGo bol namiesto toho zostavený tak, aby zvíťazil tým, že odohrá obrovský počet hier proti ďalším programom a osvojí si stratégie, ktoré sa ukážu ako úspešné. Dalo by sa povedať, že AlphaGo prešiel evolúciou v najlepšieho hráča go na svete, pričom počas dvoch rokov dokázal, čo prírodnému výberu trvalo milióny rokov.
Eric Schmidt, výkonný riaditeľ materskej spoločnosti Google, majiteľa AlphaGo, je nadšený tým, čo umelá inteligencia znamená pre ľudstvo. V prejave pred zápasom medzi Leem a AlphaGo povedal, že nech už to dopadne akokoľvek, víťazom bude ľudstvo, pretože pokrok v umelej inteligencii zabezpečí, že všetci ľudia budú múdrejší, schopnejší a „jednoducho lepšie ľudské bytosti".