Autor je koorinátor Národného pochodu za život
Oceňujem, že si denník SME všimol zaujímavú diskusiu, ktorá teraz prebieha v Poľsku. No v článku autorka uvádza niekoľko zavádzajúcich tvrdení. K reakcii ma vyprovokovala veta „Aj ja sa považujem za „prolife“ a záleží mi na ochrane nenarodených detí.“, pričom ale celý článok vyznieva ako obhajoba potratov.
Chcem poukázať aspoň na dva najzávažnejšie nedostatky textu. Autorka opakuje výmysel o 150 000 nelegálnych potratov v Poľsku a potratovej turistike do okolitých štátov. Takéto tvrdenie je úplne mimo reality.
Pred pádom komunizmu, keď v Poľsku platil liberálny potratový zákon a potrat bol legálny, bolo podľa oficiálnej štatistiky uskutočnených 82 137 potratov (1989). Na základe vývoja v spoločnosti všetkých stredoeurópskych postkomunistických krajín vieme, že počet potratov zásadne poklesol (napr. u nás na Slovensku z 50 000 na 7 000), pričom sa uvádzajú rôzne príčiny, spomeniem iba tri najdôležitejšie – činnosť pro-life organizácií, rozšírenie antikoncepcie a demografický degres.
Z akého dôvodu by práve v Poľsku mal počet umelých potratov narásť takmer dvojnásobne, keď všade inde je zaznamenaný dramatický pokles?
