SME

Potrebujeme nové sebavedomie

Vyhrali sme nielen studenú vojnu, ale dokázali sme aj realizovať bezprecedentný projekt – projekt európskeho znovuzjednotenia. Európa sa teší vyše 70 rokov mieru.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: Európska komisia)

Autor bol predsedom vlády (1998 – 2006) a ministrom zahraničných vecí (2010 – 2012)

V živote človeka sú obdobia, keď sa mu darí, ale aj obdobia, keď čelí ťažkostiam. Európa súčasnosti je vystavená vážnym výzvam.

Zápasíme s dôsledkami finančnej krízy, dochádza k prepadu akciových trhov, v našom susedstve rinčia zbrane, mnoho mladých ľudí si ťažko hľadá pracú a do toho všetkého prichádza mohutná imigračná vlna, ktorá mení dlhoročné spôsoby, zvyklosti ľudí a atmosféru na uliciach európskych miest. Obavy, strach  a úzkosť ľudí podnecuje extrémistov a konfrontáciu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Ako to už býva, kríza je aj príležitosťou. Pre nás, Európanov, sú dnešné ťažké časy príležitosťou na opätovné definovanie významu zjednotenej Európy. Na „upgrade“ jej vízie. A tiež na pozdvihnutie nášho sebavedomia, ktoré na zvládnutie problémov potrebujeme.

Zabudli sme na bezpečnosť

Európska únia je nielen unikátny, ale aj veľmi úspešný príbeh. V čase zamatovej revolúcie vo vtedajšom Československu som mal 34 rokov. Veľmi dobre som si uvedomoval, ako sa žije na Západe a ako sa žije nám, ľuďom v sovietskom bloku. Aké neradostné sú vyhliadky mojej generácie a najmä vyhliadky našich detí do budúcnosti.

Preto sme tak mohutne a vehementne stavili na zmenu. Život ľudí spoza železnej opony sa za štvrťstoročie zmenil na nepoznanie. Po zvrhnutí diktatúry sme boli síce chudobní, ale cítili sme sa bezpeční – chránení spoločenstvom, do ktorého sme sa rozhodli patriť.

SkryťVypnúť reklamu

S týmto pocitom bezpečia sme mohli všetku energiu venovať nášmu úsiliu – ekonomickému dobiehaniu vyspelejšej časti Európy. Darí sa to. Niektorým viac, iným trochu menej, ale projekt inklúzie a kohézie je nepopierateľne úspešný.

Občania krajín EÚ dosiahli vysoký sociálny štandard, ale začali strácať pocit bezpečnosti. Akoby EÚ strácala akčnosť. Akoby sme čosi zanedbali. Možno sledujúc skôr individuálne záujmy, ako kolektívnu, európsku bezpečnosť nás netrápili problémy tých členských krajín, v ktorých sa problém rastúcej imigrácie objavil.

Nesmieme byť vazalmi

Dobre sme zareagovali na anexiu Krymu, ale akosi sme zaspali na Blízkom východe a najmä v čase eskalácie vojny v Sýrii. Rusko vyplnilo priestor, do ktorého je teraz nielen ťažké vstúpiť, ale ktorého vývoj bude v najbližšom čase aj ťažké ovplyvniť. Kým pri záchrane Grécka sme loptu doslova vykopávali z bránkovej čiary, pri imigračnej kríze sa môže zdať, že lopta je už za ňou.

SkryťVypnúť reklamu

Z tejto defenzívy sa treba vymaniť. Krátkodobými opatreniami, ale najmä jasnou, perspektívnou víziou. A predovšetkým silnou politickou vôľou zvrátiť vývoj.

Veľké výzvy si vyžadujú prelomové rozhodnutia. My, Európania, by sme sa mali odhodlať zobrať európsku bezpečnosť do vlastných rúk. Tak, ako sa EÚ nesmie stať vazalom Ruska v súvislosti s Ukrajinou, takisto nesmie závisieť od Turecka v otázke zvládnutia imigračných vĺn.

To nie je volanie po nevľúdnom postoji k členskej krajine NATO, naopak, spolupráca je veľmi potrebná. No koncovka riešenia v takej citlivej otázke, akou je zvládnutie extrémneho imigračného náporu, by mala byť v konečnom dôsledku v našich, európskych rukách.

Rusko pri kohútikoch

Tento aspekt problému je našou Achillovou pätou: spoliehanie sa, že podstatu súčasných i budúcich imigračných vĺn, ale aj iných bezpečnostných výziev, bude riešiť a vyrieši za nás, Európanov, niekto iný.

SkryťVypnúť reklamu

Nevyrieši. Rusko rado otáča kohútikom. Doteraz malo v rukách ten plynový. Natlačilo sa aj k tomu „imigrantskému“, ktorý v súčasnosti a bezprostredne kontroluje Turecko (ktoré má však zároveň vlastné problémy, má takisto obmedzené možnosti, ale aj vlastné záujmy. Vrátane geopolitických.)

Ak my sami, EÚ, neprelomíme stereotypy v našich mysliach a srdciach a nepristúpime k formovaniu vlastných, spoločných, európskych obranných a bezpečnostných  síl, nepomôže nám dostatočné účinné ani medzinárodné spoločenstvo. Prečo?

Pretože mohutná imigrácia najviac trápi a bude trápiť nás, Európanov. Ak my, Európania, ukážeme skutočný „leadership“, potom môžeme dôraznejšie klopať aj na dvere našich amerických spojencov a medzinárodných organizácií.

Európa musí byť nezávislá

Za najnaliehavejší imperatív súčasnosti považujem jasnú odpoveď na otázku, kam a ako budeme vracať migrantov, ktorým nebude v krajine EÚ udelený azyl. A to tak, aby mohli prežiť v bezpečí obdobie, počas ktorého sa nemôžu vrátiť do svojich domovov.

SkryťVypnúť reklamu

Kým nedáme odpoveď na tuto otázku, kým nepristúpime ku konkrétnym krokom, nebudeme schopní takéto imigračné vlny zvládať. Ani tie súčasné, ani budúce.

Áno, perspektívu a šancu nás, Európanov, vidím v našom odhodlaní postarať sa o našu maximálnu  ekonomickú, energetickú i bezpečnostnú nezávislosť. A to v miere, aká je v tomto globalizovanom svete možná. Opierajúc sa o strategické spojenectvo s USA a NATO.

Takúto víziu treba zhmotniť v konkrétnych projektoch. Budú veľmi drahé. Peniaze však treba investovať do projektov a operácií, ktoré ponúkajú reálne východiská.

Keďže bude treba naozaj veľa peňazí, mali by sme prijať ďalšie, rovnako dôležité rozhodnutie: presadiť v našich krajinách hlboké ekonomicko-sociálne reformy.

Reformy, ktoré zvýšia produktivitu práce a našu konkurencieschopnosť, podnietia vytváranie pracovných miest, ale aj efektívnejšie vynakladanie verejných prostriedkov.

SkryťVypnúť reklamu

Doteraz sme boli úspešní

Potrebujeme podnietiť vytváranie zdrojov, ale zároveň zmeniť naše systémy sociálneho, zdravotného a dôchodkového zabezpečenia, aby pôsobili motivačne a aby boli odolnejšie proti zneužívaniu. Či už domácim obyvateľstvom, alebo imigrantmi.

To, čo dnes potrebujeme všetci najviac, je to povestné svetielko na konci tunela. Som presvedčený, že ak sa odhodláme na potrebné zmeny, to svetlo sa objaví. Ešte viac než mohutné zdroje budeme potrebovať nové sebavedomie. Presvedčenie, že to môžeme dokázať.

Myslím, že máme na čom stavať. Vyhrali sme nielen studenú vojnu, ale dokázali sme aj realizovať bezprecedentný projekt – projekt európskeho znovuzjednotenia. Európa sa teší vyše 70 rokov mieru.

Do veľkej miery sa podarilo stabilizovať naše susedstvo, najmä na západnom Balkáne. So Srbskom sme otvorili prvú kapitolu rokovaní o jeho vstupe do EÚ. A aj vo východnom susedstve aj vďaka EÚ je nádejný vývoj, i keď Ukrajinu čaká ešte dlhá cesta.

SkryťVypnúť reklamu

A napokon aj ekonomické otrasy posledných rokov a stabilizáciu spoločnej meny sme dosiaľ zvládli dobre a vlastnými silami.

Ešte nie je neskoro

Ak dokážeme pozdvihnúť naše sebavedomie, ak porozumieme potrebe spoločného postupu nielen v ekonomickej, ale aj bezpečnostnej oblasti a najmä ak prikročíme od slov k činom, zostaneme atraktívni aj pre našich britských spoluobčanov.

Európsky dom spolu s Britmi je a bude omnoho pevnejší a odolnejší ako bez nich. Nech už boli pohnútky britského premiéra sľúbiť referendum o zotrvaní Veľkej Británie v EÚ akékoľvek, volanie po zmenách našich sociálnych systémov a úprave sociálnych benefitov je vo svojej podstate racionálne.

Ak lídri kontinentálnej Európy ukážu odhodlanie brániť spoločnú Európu spoločnými silami a ak aj nájdu odvahu na zásadné ekonomické a sociálne reformy, bude to nepochybne silný dostredivý impulz aj pre obyvateľov Spojeného kráľovstva, aby rozhodlo o svojom zotrvaní v EÚ. Ešte stále nie je neskoro.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Komentáre

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  4. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike?
  5. Dobrovoľníci, prihláste sa na Týždeň dobrovoľníctva
  6. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu?
  7. Green Corner: zelené bývanie blízko centra s prvou splátkou 10 %
  8. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky
  1. Jednoduché farebné premeny do bytu aj záhrady
  2. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii
  3. Zlatý sen vo vzduchu
  4. Sapara a Nagy povzbudzovali malých futbalistov a futbalistky
  5. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  6. Pozvánka, ktorá sa neodmieta: oslávte 25 rokov s Kauflandom
  7. Kaufland oslavuje 25 rokov a tvorí pilier slovenskej ekonomiky
  8. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia
  1. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike? 7 771
  2. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 5 369
  3. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 5 351
  4. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu? 5 216
  5. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 2 927
  6. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 2 886
  7. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 2 747
  8. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 2 282
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Riaditeľ IKEA pre Česko, Slovensko a Maďarsko David McCabe verí, že digitalizácia predaja môže fungovať aj v kamennom obchode.

Nábytkový gigant zavádza možnosti online nakupovania aj v kamenných obchodoch.


21
Ruskí vojaci na Ukrajine.

Rodiny obetí sú vydesené.


a 2 ďalší 49
Hliadka indickej armády v meste Šrínagar na indickej strane Kašmíru.

Zrod dohody predtým oznámil americký prezident Trump.


TASR 6

Keď stretnem medveďa a všimnem si ho skôr, ako on mňa, pozdravím ho.


Zuzana Šajbanová a 1 ďalší 17

Neprehliadnite tiež

Peter Schutz

Legislatívne predpisovať národu čo môže a čo nemôže je krajnosť.


8
Premiér Robert Fico a prezident Peter Pellegrini.

Fico si vybral najhorší možný čas.


64

Geograficky užitočný vtip.


30
Fotku z osláv zverejnila aj kancelária ruského prezidenta.

Na Deň Európy Fico hrá štatistu v Putinovej divadelnej hre s názvom oslobodenie.


135
  1. Eva Gallova: Hrob neznámeho vojaka
  2. Martin Fronk: Strašidelné hradné podzemie, kde ozveny minulosti ešte stále šepkajú...
  3. Viktor Pamula: Obraz časti Slovenska
  4. František Adam Paló : Mário
  5. Rado Surovka: Je Progresívne Slovensko progresívne ?
  6. Věra Tepličková: Cesta slovenského Sizyfa do Moskvy alebo Nie je pre cholerika nič horšie, ako nemať možnosť ísť vyššie
  7. Anna Miľanová: Keby sme zabudli na hrôzy vojny,
  8. Martin Škopec Antal: Čo sa v SR udeje po Ficovej návšteve v Moskve?
  1. Ivan Čáni: 9. máj 2025 – najhanebneší deň v dejinách Slovenska. 38 216
  2. Ivan Mlynár: Odpoveď Michalovi Šimečkovi na otázku, ktorú o Ficovi zrejme nikdy nepoloží 23 858
  3. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať? 20 531
  4. Vlado Jakubkovič: Vypískaný mr. Rudo a prezident mieru. 14 432
  5. Teodor Pasternák: NAY už nie je „naj“ 10 941
  6. Ján Chomík: Liek na nespavosť 8 011
  7. Rastislav Puchala: Výzva od Ficina prijatá 7 943
  8. Ján Kukulský: Fiktívny otvorený list Roberta Fika, ktorý zaznel dňa 4.4.2025 na proteste v Bardejove 5 786
  1. Věra Tepličková: Cesta slovenského Sizyfa do Moskvy alebo Nie je pre cholerika nič horšie, ako nemať možnosť ísť vyššie
  2. Roman Kebísek: Oslobodzujúci efekt Gauguinovej „lekcie maľovania“ na veko drevenej krabice
  3. Anna Brawne: Pridrahý Robert, najlepšia trasa z "Matičky Rusi" by bola cez Bermudy
  4. Marcel Rebro: Fico má strach z Ukrajiny, preto sa klania Putinovi
  5. Radko Mačuha: Fico ide na oslavu začiatku 3 svetovej vojny.
  6. Tupou Ceruzou: Dobre bude
  7. Post Bellum SK: Hlasy pamätníkov: Nedopusťme návrat vojny!
  8. Radko Mačuha: Hanba, uniklo ďalšie video Šimečkovej ženy.
SkryťZatvoriť reklamu