Autorka je publicistka, žije v Tel Avive
Tento mesiac uplynie sto rokov od podpísania neslávne známej Sykesovej-Picotovej dohody, na ktorej základe si v máji 1916 Francúzsko a Británia rozdelili sféry vplyvu na Blízkom východe, ktorý bol dovtedy pod nadvládou Osmanskej ríše.
Sir Mark Sykes a Francois Georges-Picot nakreslili čiary v piesku bez ohľadu na predchádzajúce sľuby ich krajín miestnym spojencom či bez potrebnej znalosti lokálnych súvislostí, ale zato s jasne vytýčenými záujmami oboch mocností a spečatili tak osudy národov v celom regióne.
Trvalo takmer sto rokov, kým sa Blízky východ zobudil a začal pretvárať hranice podľa svojich vlastných potrieb a záujmov. Mnohí možno povedia, že tamojšie súčasné dianie vedie k čoraz väčším tragédiám. Vojny, bombardovanie, popravy, hlad, utečenci – zlých správ z tohto regiónu nie je málo.
No je to nevyhnutný proces transformácie, ktorým miestne národy musia prejsť, kým sa po sto rokoch existencie v umelých entitách rozhodnú, kým chcú byť. To, že európske krajiny a USA sa do tohto vývoja stále (hoci menej) miešajú, len predlžuje a komplikuje celý proces, ale začatý sled udalostí nemôže nič zastaviť.